понеделник, 4 юни 2012 г.

15 години по следите да достъпа до информация в България – международна конференция в София




ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ (ПДИ) провежда на 15-16 юни международна конференция на тема „ЗАСТЪПНИЧЕСТВО ЗА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ – ПОСТИЖЕНИЯ И ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА”. С конференцията ПДИ ще отбележи 15 години от работата си в областта на достъпа до информация. Целта й е водещи неправителствени организации да обменят опит и да обсъдят общи стратегии за застъпничество за достъп до информация. Освен български неправителствени организации и журналисти в конференцията ще участват и представители на международни организации и колеги,  работещи в областта на достъпа до информация от Армения, Великобритания, Грузия,  Испания, Канада, Кипър, Македония, Полша, Русия, Румъния и Чехия. Тема „Ефект от застъпническата работа върху практиките по достъп до информация” с доклади на Гергана Жулева, изпълнителен директор на ПДИ, Константин Пенчев, национален омбудсман (евентуално), Румяна Бъчварова – координатор на инициативата „Партньорство за открито управление”, шеф на кабинета на министър - председателя (евентуално). Тема „Законодателството за достъп до информация – постижения и предизвикателства за застъпниците” с доклади на Тоби Мендел, директор на Центъра за право и демокрация (Канада) „Рейтинг на правото на информация”; Хелън Дарбишър, директор на Access Info Europe (Испания), „Конвенцията на Съвета на Еропа за достъп до официални документи”; Тони Бъниън, директор на Statewatch (Великобритания) „Заплахи за демократичната отчетност на ЕС: Регламент 1049/2001 на Европейския парламент и Съвета за публичен достъп до документите на Парламента, Съвета и Комисията”; Кристоф Издебски, Асоциация на лидерите на местни граждански групи (Полша) „Ефект от прилагането на Директивата за повторно използване на информация от обществения сектор върху достъпа до информаия”.
Тема „Мониторинг на активното публикуване на информация, съхранявана от държавни институции” с участието на Гергана Жулева, изпълнителен директор на Програма Достъп до Информация (България); Иван Павлов, председател на УС на Фондация Свобода на информацията (Русия), „Интернет мониторинг като средство за насърчаване на откритото управление”; Геворг Хайрапетян, Център за свобода на информацията (Армения), „Мониторинг на активното публикуване на информация от държавните органи в Армения”; Леван Авалишвили, Институт за развитие на свободата на информация (Грузия), „Резултати от одита на онлайн публикуваната информация от публичните институции”.
Тема „Достъп до информация за кампании и обществено участие” с учанстието на Александър Дунчев, Асоциация на парковете (България) „Достъпът до информация в кампанията за опазване на защитените територии в България”; Петко Ковачев, изпълнителен директор на Институт за зелена политика (България); Антоанета Цонева, Институт за развитие на публичната среда (България), „Защо протоколите от заседанията на Централната избирателна комисия в България се превърнаха в досиетата „X”?”; Христо Иванов, програмен директор на Българския институт за правни инициативи; Калина Павлова, лидер на гражданска група от Варна. Тема „Достъп до информация и журналистически разследвания с участето на Иван Михалев, редактор във в. „Капитал”, „Ползване на публични регистри при журналистически разследвания” Христо Христов, редактор на www.desebg.com; Лора Филева, журналист от в. „Дневник”; Росен Босев , журналист от в. „Капитал”; Зарко Маринов, главен редактор на в. „Отзвук”, Смолян; Цветан Тодоров, главен редактор на в. „Народен глас”, Лове, „Видима и невидима част при процеса на търсене на информация със ЗДОИ в провинцията или за скрития комизъм на властта, когато отказва прозрачност”.             Тема „Проблемни области въз основа на правната помощ исъдебните дела за достъп до информация” с участието на Александър Кашъмов, ръководител на правния екип на ПДИ (България); Мария Петровска,Фондация Отворено общество (Македония); Кристоф Издебски, Асоциацията на лидерите на местни граждански групи (Полша), „Достъп до обществена информация, създадена по време на законодателния процес”; Кирил Терзийски, адвокат от Правния екип на ПДИ, „База данни със случаи, консултирани от ПДИ”.
Тема „Разяснителни кампании” с участието на Илке Дагли, проект „Отворен Кипър: случаят Кипър: проект на две общности”; Катаржина Батко-Толуч, Асоциация на лидерите на местни граждански групи (Полша), „Забавление за свобода – да въвлечем хората”; Мария Петровска, Фондация Отворено общество (Македония).
Тема „Разяснителни кампании” с участието на Диана Банчева – ПДИ, Ден на правото да знам; Олдржих Кужилек, Отворено общество (Чехия), награди „Открит” и „Затворен”; Лиана Дойдоян, Център за свобода на информацията (Армения), „Разяснителна кампания за свободата на информация в Армения”.
Тема „Застъпниците за свободата на информация и инициативата „Партньорство за открито управление” с участието на  Гиорги Клдяшвили, директор на Института за развитие на свободата на информация (Грузия), „Партньорство за открито управление”, Кодру Врабйе (Румъния), „Усилията на правителството при изготвянето на нациоаналния план за действие и отношението на НПО-та към Партньорство за открито управление” и Олдржих Кужилек, „Отворено общество” (Чехия), „Отворените данни в плана за действие на правителството в рамките на Партньорство за открито управление”



Няма коментари:

Публикуване на коментар