сряда, 26 април 2017 г.

Представител на област Силистра трети по културизъм в Пловдив


Шенер Челик от село Коларово стана трети на състезание по културизъм до 90 кг. 1-во място: Мариян Френгиев; 2-ро място: Славчо Иванов; 3-то място: Шенер Челик. На 22 април 2017 г. се проведе 19-о­то издание на „Турнир Пловдив”– квалификация за Балкански и Европейски първенства. Тази година България ще участва с отбор от най­-класните си състезатели на Балканското първенство в Бар, Черна гора, от 28 до 30 април, както и в Чачак, Сърбия (12-14 ;dx) и на Европейското първенство (3-8 май в Сузана, Испания).

вторник, 25 април 2017 г.

Силистренски успехи в популярни и в нетрадиционни спортове

През изминалите дни силистренски спортисти участваха с успех в популярни по целия свят спортове като тенис на корт и в нетрадиционни като френската игра петак, която в Силистра се играе единствено на игрището пред бар „Москва“. 

В турнира по двойки в Белене, организиран от КФСТ "АЕЦ Белене" участваха 32-ма спортисти любители от различни клубове. Атанас Христов и Николай Папазов постигнаха второ място, вкл. с награда купа и риба „амур“, а първи е двойка от Габрово.
Амур да амура и купа до купа очаква шампионите

С куп медали се завръщат силистренските петанкаджии: трето място отборно на Николай Пенев, Ана Пенева и Пламен Русев, отделно при дублетите СЪЩО ТРЕТО МЯСТО ЗА Николай Пенев – Ана Пенева, а тримата ни спортисти – вече всеки с други партньори, са отново в челната тройка, като Ана е първа, Николай е втори, а Пламен – трети.

В Силистра "Сердика" с трети турнир по табла


На 22- 23 април 2017  бе третото издание на турнира по табла и бекгемън в "Купа Сердика”. В програмата на турнира по спортна табла:  бекгемън, турнир по двойки и специален турнир "Златната гъска" с такси от 10 до 300 лева.

Автокросът в Златоклас стартира...с дефиле в Дулово

На 29 и 30 април (събота и неделя) 2017 г. на  пистата край село Златоклас ще се проведе I кръг от Републиканския шампионат  по автокрос под егидата на Българската федерация по автомобилен спорт. В състезанието ще вземат участие над 25 специализирани автомобили от тип „бъги“. На 28 април (петък) жителите и гостите на град Дулово ще имат възможност да видят атрактивните машини в центъра на града, на площада, пред сградата на общината.  Организатори на събитието: АСК „Инфомик транс“ Силистра със съдействието на Община Дулово, както и на кметство с. Златоклас.

Младият ФК "Доростол" отмъкна точка в плейофен мач в Хитрино

Започнаха плейофните мачове в Североизточната група на Трета футболна лига. В т.нар. втора четворка ФК „Хитрино” прие ФК „Доростол” от град Силистра. Домакините имаха игрово превъзходство, създадоха и положения, но не стигнаха до гол. Гостите имаха една по-сериозна възможност, но и те пропуснаха. 

ХИТРИНО”: 96 Харун Якубов, 4 Енес Кахриев /7 Младен Младенов/, 3 Александър Иванов, 99 Васил Христов /11 Раасим Расимов/, 5 Илиян Дуков, 10 Христо Станчев, 9 Максим Недев – капитан, 8 Христо Александров, 20 Явор Тодоров, 6 Антон Базелков /22 Сердар Шефкетов/, 17 Петьо Василев. Треньор: Николай Николов.

„ДОРОСТОЛ 2013”: 1 Веселин Василев, 2 Красен Димитров, 3 Даниел Желев – капитан, 4 Владимир Перчемлиев, 15 Боян Николов, 5 Денис Ридван, 7 Десислав Андреев /14 Гален Йорданов/, 6 Илиян Стоянов, 9 Самуел Копринджийски /17 Симеон Колев/, 8 Емре Акиф, 18 Михаил Димитров/. Треньор: Д. Дечев.

СЪДИИ: Борис Попов, Кристиян Георгиев, Стефан Кръстев /Русе/.ЧЕТВЪРТИ СЪДИЯ: Йордан Минчев /Шумен/. ДЕЛЕГАТ: Светлозар Маринов /Русе/.

По www.6tv.bg/news.php?item=239, вкл. с близо 18 мин. видео от срещата.

В основата на кариерното ориетиране е системната подготовка в училище

По проекта „Система за кариерно ориентиране в училищното образование“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, в България бе създаден Национален портал за кариерно ориентиране на учениците, чийто съсобственик е МОН.

ПМГ „Св. Климент Охридски“ е едно от избраните пилотни училища в страната за апробиране на Програмата за кариерно ориентиране на ученици на ниво училище по същия проект, по който има и 28 кариерни центрове в страната. Програмата обединява всички създадени ресурси и добри практики, давайки насоки за организиране на дейностите по кариерно ориентиране в училище, така, че да се осигури цялостност, системност и ефективност на усилията по кариерно ориентиране на учениците.

Тя включва разнообразни форми за всеки етап от образованието, съобразен със специфичните познавателни умения и потребности от кариерно развитие на учениците, като водещ принцип на Програмата е превръщането на ученика в център на дейностите по кариерно ориентиране.

Чрез използване на богат инструментариум от похвати и методи на работа реализирането на Програмата става в определени паралелки от пети до дванадесети клас. Наскоро бяха проведени няколко срещи в най-старото средно училище в Силистра и в областта, в които своя опит от обучението си в гимназията, превърнал се в база за по-нататъшно обучение във ВУЗ и реализация в обществото, споделиха ученици от няколко випуска.

Сред тях бе и д-р Камелия Василева – в момента лекар в Силистра и докторант в МБАЛ Силистра. Пред ученици, обучаващи се в биологична паралелка, тя се представи в качеството на млад лекар, извървял дълъг път до заветната диплома и нейната последваща защита в практиката.

Д-р Василева е завършила ПМГ през 2009 г. и е завършила обща медицина във Варна, за да се върне като дипломиран лекар в родния град, твърдейки, че не съжалява за избора си. Пред сегашните ученици тя сподели, че е удовлетворена от „срещата с пациента“. Пред тях тя разсъждава искрено и отговорно за цената на успеха, за ролята на четенето – като ученик, студент, но и като вече практикуващ лекар. Оттам и съветите: „Чети си урока час час, контролно за контролно, не минавай материала ей-така, защото в основата на всичко стои системната подготовка, а отлагането за трупане на знания впоследствие отнема от свободното време, за да се навакса пропуснатото. След години разбираш, че не си изтървал нищо освен…някоя и друга разходка…“. Да не говорим, че силата на биологията е в повтарянето, щом иде реч за биолози…

Младата лекарка, решила с изявата си пред бъдещите абитуриенти да бъде полезна със своя споделен житейски опит, не пропусна да каже, че лекарската професия е хубава, защото има безброй поводи човек да изпита задоволство от практикуването й, а и е възможно да се изкарват „добри пари“, дори и в България. Още повече, че у нас все повече ще се търсят…лекари като цяло и при това по възможност от добри по-добри, защото от тях зависи в частност здравето на нацията.

Сред нейните приятелски съвети още: уважавайте своите учители и научете от тях възможно най-много. Уважавайте своите родители, защото те правят най-доброто за вас според разбиранията и възможностите си. Отидете да живеете там, вкл. и по родните си места, стига да се чувствате щастливи сред близки и приятели, а не сред чужди хора, където се дели чужди хляб и при по-различни природни и житейски обстоятелства.

В ПМГ „Св. Климент Охридски“ продължават срещите от подобен род, участниците в които, дори и учителите – организатори на проявите, могат да научат нещо…за себе си в минало време, за да променят достатъчно в настоящето. В името на кариерното ориентиране на учениците – бъдещето на нацията, събрана тук, на родна земя, или разпиляна по кътчетата на целия свят.

В Силистра се "задават" уникални дебати, свързани с ЕС

Областен информационен център Силистра организира публично събитие, наречено Дебати  на тема: 10 години членство на България в Европейския съюз”.  За участие в уникалната проява - единствена по рода си в България, е отправена покана към изявени журналисти от област Силистра за сформиране на отбор от 5 участници, които да се включат в събитието, като техни опоненти е предвидено да бъдат студенти от Филиал Силистра на Русенски университет Ангел Кънчев.
Дебатите са част от национална инициатива на Мрежата от Областни информационни центрове в България под надслов „ЗАедНО за Европа“, а целта е да бъдат отбелязани 3 значими годишнини:   60 години Европейски социален фонд; 10 години от присъединяването на България към ЕС;   6 години от цялостното функциониране на Мрежата от Областни информационни центрове в България.
Областен информационен център Силистра се включва в инициативата с поредица от събития във всички общини от област Силистра: конкурс за детска рисунка, в който участваха около 150 деца; изработване на изложбени пана със значими проекти, реализирани в област Силистра, и др. прояви. 

Какво се цели с дебатите? Да се провокират участниците да направят проучване по темата и да изложат своите гледни точки относно положителните и отрицателните последствия от членството на България в Европейския съюз. Събитието е насрочено за 11 май от 15.30 ч. в залата на Пречиствателна станция Силистра. Негов модератор е Стоян Стоянов от радио N-Joy за Шумен, който е докторант по журналистика. Ще има и жури, включващо представители на различни институции, което ще определи победителя. 

Как ще протекат дебатите: ще има два отбора – утвърждаващ (в ролята на правителство) и отрицаващ (в ролята на опозиция). Речите на всеки от петимата участници реч е с продължителност до 5 минути. След всяка реч са възможни въпроси. След всеки зададен въпрос говорителят получава допълнителни 15 секунди.

Студенти от Силистра на винарски лабораторен час в Румъния

На територията на Енологичен център край ГКПП Силистра, но в румънска територия, който е част от комплекса на Винарска изба ОСТРОВ бе първото по рода си изнесено в чужбина семинарно занятие на студенти - бъдещи агроеколози от Учебния център на русенския филиал на Висше училище по агробизнес и развитие на регионите Пловдив.

Над 20 обучаеми по задочен път второкурсници, водени от преподавателя си доц. Димитър Якимов, имаха среща с опитни лаборанти и енолози от румънския завод - един от най-големите в югоизточната част на страната. Посещението им е свързано с учебна дисциплина в рамките на специалността им "Аграрна икономика и управление на агробизнеса".

Студентите участваха в дегустация на вината на завода, в който продължава развитието на специалната изложба, създадена с определени екземпляри от популярни вина, произведени е нас и в северната ни съседка, чиято колекция все повече се увеличава. Разгледан бе и етнографскияат музей, създаден по ТГС проект, свързан с отглеждането на лозя и производството на вино по "терасите на Дунав".

В Дулово дават 300 лева да станеш "най-златно магаре"


14 май 2017 г. Пореден фестивал "Златно магаре". Време е за записване за участие в уникалната за Североизточна България проява, част от майския "Културен календар" на втората по големина община в област Силистра, подкрепена и от Министерство на културата.


Възпоминание за арменци, жертви на изтребление преди 102 години

В държавата Армения и арменските общности по целия свят отбелязаха 102 години от началото на т.нар. геноцид срещу една от най-древните нации през 1915 г. на Балканския полуостров в рамките на тогавашната отоманска империя. Тогава според статистиката на потърпевшата страна над 1,5 милиона арменци стават жертва по време на Първата световна война.

За пореден път на 24 април 2017 г. арменската общност в град Силистра отбеляза с възпоминание на територията на своя административно-религиозен комплекс край арменския апостоличен храм „Света Богородица“ - най-старият по рода си в страната, годишнината от геноцида над арменския народ, в чест на който преди десетина години бе изграден паметник с вечен огън.

Председателят на църковното настоятелство Екатерина Тодорова прочете материал, припомнящ факти от трагичното събитие за един народ, разпръснал се по целия свят, включително и в България, за да се превърне тя в негова втора родина. Според подкомисията за човешките права при ООН това, което е причинено на арменците по време на Първата световна война, е случай на геноцид съгласно определението на конвенция на ООН за геноцид (2.07.1985 г.).


Ритуалът по поднасяне на цветя бе с участието на Петко Добрев – областен управител, д-р Юлиян Найденов – кмет на община Силистра заедно с членове на своя екип, Константин Стоилов – зам. председател на ОбС Силистра, Цветана Цанова като член на Доростолския епархиен съвет на БПЦ, представители на политически партии и журналисти- С едноминутно мълчание бе почетена паметта на 1.5 милиона жертви, канонизирани за светци. 

Нощта на 24 април 1915 г.  Първата вълна на изтребление, в която обект на гонения са светила на арменската култура. После идва ред на арменското население и в провинциите на империята. Огромни маси от хора – предимно жени, деца, стари и немощни хора са изтласкани към сирийската пустиня. Спасяват се малцина, за да потърсят пристан в други държави.

Част от тях намират подслон в България, отворила им приятелски вратите си, за да ги приюти и да им даде шанс за нов, спокоен живот. 

Цар Фердинанд издава специален указ за приемането на арменските бежанци през 1915-1917 г.. По-късно така постъпва и синът му цар Борис ІІІ, както и правителството на земеделеца Александър Стамболийски. Няколко десетки хиляди бежанци преминават през този период през родината ни, някои от тях се установяват тук завинаги, а други продължават към други държави. 


Силистренски танцьор сред най-добрите на двойки в Словения


В столицата на Словения Любляна се проведе откритият на страната турнир по спортни танци с участието на силистренеца Илия Добрев, който втора година танцува със словенката Ана Месец и вече е във възрастовата група на най-големите (над 19 г.). И там постепенно българо-словенската двойка, доскоро сред най-добрите в Европа при младежите, започва да намира полагащото се на класата й място: пето място на "стандарт" (на горната снимка - награждаване на най-добрите) и десето (полуфинал) на "латина".

Снимки: ФсБ профил на Марко Месец

понеделник, 24 април 2017 г.

Дни на културата в Дулово през месец май

ОБЩИНА  ДУЛОВО
„ КУЛТУРА  И  МЛАДЕЖКИ ДЕЙНОСТИ”


П  Р  О  Г  Р  А  М  А

ЗА  ПРОВЕЖДАНЕ НА
МАЙСКИТЕ  КУЛТУРНИ  ТЪРЖЕСТВА­­  „ДНИ  НА  МОЯ  ГРАД 2017“

4 май  (четвъртък) 
НЧ „Н.Й. Вапцаров-1895” Градска библиотека. 10 ч.  - Празник на книгата  
5 май   (петък)фоайе на Общината 11 ч.  – Представяне на гостуваща изложба от Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий” – „Посветен на Отечеството. 180 г. от рождението на Васил Левски”.                              – Рецитал и мултимедийна презентация с участието на училища и читалища носещи името на Васил Левски.
9  май  ( вторник)
ДЕН НА ЕВРОПА И
ДЕН НА ПОБЕДАТА НАД ФАШИЗМА
 9:30ч.  –  Поднасяне на венци пред паметника на загиналите във войните жители от Дуловския край. 10:30ч.  – с. Межден  - Алея на загиналите за отечеството от Дуловския край във Втората световна война.
17 ч. -  Експозиция на творбите от конкурса за хумористична рисунка и маска.
фоайе на Общината: 17:15ч.  -  Откриване на ретроспективна изложба Дуловски  карнавал „Златното магаре - 2017”
                                     
   10 май (сряда) НЧ „Н.Й. Вапцаров-1895” 17 ч.  – Празничен концерт с възпитаници на СУ „В. Левски” гр. Дулово и Трио тенорите.
    
11  май  (четвъртък)   
Исторически музей, гр. Дулово 16 ч.  -  Откриване на авторска изложба с живопис – Сечкин Хаджъсюлюш  
16:30 ч.  СУ „В. Левски”, гр. Дулово Зала № 1 на Общината Кръгла маса на тема „Времето е в нас и ние сме във времето”.     
Читалище -  „Н. Й. Вапцаров-1895” 18 ч.  -  Концерт на читалищни състави при   НЧ „Н. Й. Вапцаров- 1895”                              
  
  12 май  (петък)   Зала № 1 на Общината 18 ч.  -  Среща на клубовете на хумористите от съседните градове Исперих, Кубрат и Силистра.
                                                                                              
  13 май (събота) площад „Единство”10  ч.  –  Туристическо дружество „Караджата” – спортни игри.                                                                                         
  НЧ „Н.Й. Вапцаров-1895” 17:30 ч. –  Прожекция на документален филм за гр. Дулово
   
14 май  (неделя)
ДЕН НА ГРАД ДУЛОВО
                10:30ч.  – Регионален конкурс  „Дуловски славеи - 2017”
                сцена пред читалището
                 16 ч.  – Откриване на карнавала „Златното магаре - 2017”
                 НЧ „Н. Й. Вапцаров-1895”
              20:30ч.  – Празничен концерт с участието на Ансамбъл за народни песни и танци  „Филип Кутев“.  Лазерно шоу. Празнична заря.

   15 май  (понеделник)   площад „Единство” 20  ч.  -  Концерт на  Веселин  Маринов 
     
   16 май  (вторник)   
  
ДЕН НА БЪЛГАРСКИЯ СПОРТ
                 10:00ч. Откриване  – пл. „Единство”
             10:15ч. Скок дължина от място– пл. „Единство”
             10:45ч. Хвърляне на плътна топка –пл. „Единство”
             13:30ч.  Волейбол  - момчета  от 9 до 12 клас
             СУ „Васил Левски”, гр. Дулово
                 13:30ч. Футболна среща – 7 -  8 клас
                  Градски стадион                                                                

     17 май (сряда)  Зала №1 на Общината 11 ч. Традиционна среща на общинското ръководство с абитуриенти отличници
    
   19 май (петък)  Зала №1 на Общината 16:30 ч. Традиционна среща на общинското ръководство с  просветни и културни дейци по повод 24 май - Ден на българската просвета и култура
  20 май  (събота)  киносалон- НЧ „Н. Й. Вапцаров”18 ч.  „Хайде, душко, убий ме!”комедия от Азис Несин на ДКТ Силистра                                                                          
                                                                                                  
24 май  (сряда) 

ДЕН НА СЛАВЯНСКАТА ПИСМЕНОСТ, БЪЛГАРСКАТА ПРОСВЕТА И КУЛТУРА

              9 чПлощад „Единство  – Празнично шествие с участие на училищните и културни колективи от общината
                  10:30 – Училищни тържества в общината
                 18:30 ч. Площад „Единство“. Изпращане на абитуриентите от випуск- 2017 – концерт на  площада

                           

Международно педагогическо ателие в Силистра


Педагогически ателиета "Образователни модели за преподаване на роден /чужд език" - дейност по проект, финансиран от Фонд научни изследвания на тема "Проучване на съвременни образователни модели в трансграничния регион Силистра - Остров - Баняса - Делени". Дата: 26 април 2017 от 11 часа г. във Филиал Силистра на Русенски университет "Ангел Кънчев".



Най-голямата фенка на Лили Иванова е от Силистра

...А всичко тръгна от едно кафе пиене при приятели в Силистра. От дума на дума Нели Чолакова споделя: „Имам сигурно над 1 000 снимки с автографи на Лили Иванова”. Последва отделен разговор и разказ за 40-годишното фенство. И по-нататък: материал във в. „24 часа” по повод забрана да се пеят песни на Лили поради проблеми с автори, за да стане дума в едно изречение за необикновената любов на една обикновена учителка от Силистра, директор на училище в добруджанското село Искра. Няколко думи, от които продължението е по-голям материал във в. „Всичко за семейството”, а накрая – и гостуване в „Отечествен фронт” на Нова телевизия. И още по-нататък – материала във в. „Стандарт” от юни т.г. За мечтите няма срок, а за случайността – избор на време. Haд 1 000 e бpoят нa cнимĸитe, пoлoвинaтa oт ĸoитo c aвтoгpaф нa пpимaтa, c ĸoитo paзпoлaгa във “фoндa cи” cилиcтpeнĸaтa Heли Чoлaĸoвa, дългoгoдишeн диpeĸтop нa ceлcĸoтo шĸoлo в Иcĸpa, Cитoвcĸo. Фeнĸaтa нa Лили вeчe имa 40-гoдишeн cтaж ĸaтo нeин пocлeдoвaтeл. Eдинcтвeнo зa “24 чaca” преди 7 години pycиcтĸaтa c диплoмa oт Beлиĸoтъpнoвcĸия yнивepcитeт paзтвopи aлбyмитe cи, зa дa пoĸaжe yниĸaлни aвтoгpaфи, вĸлючитeлнo и въpxy cнимĸи, пpaвeни oт нeя c фoтoaпapaт “Cмянa 8”.

Йордан Георгиев, кор. на в. „24 часа” 
-----------------------------------------------------------------------------------------

Учителката от Силистра Нели Чолакова е сред най-големите фенове на естрадната прима 

Фен е дума, която постоянно се върти някъде наоколо. Всеки е фен на нещо, на някого, често на себе си. Обикновеният фен е въздухът под налягане, който издига нечий балон над всичко останало. Политика, спорт, шоубизнес - целият свят още от древни времена се движи от желанието на хората да предпочитат едно пред друго. Пристрастията помагат на човека да се отъждестви с останалите в общността, да изгради себе си, да се разграничи от едни и да направи крачка към други. В Европа най-ревностните почитатели са футболните запалянковци. 

У нас също има подобни опити, макар че нивото на българския спорт и футбол в частност е много далеч от това, което се случва на Стария континент. И феновете ни са такива. Малко объркани, малко назад от всички останали. За разлика от запалянковците по европейските стадиони нашите се разпознават помежду си не по това дали харесваш Гунди, а дали не харесваш Стоичков. Нашият фен е фенът на отрицанието. Той се самоописва с това, което не е. Същото е и в политиката - ако не харесваш едните, то непременно си част от другите. А фенът според древния римлянин е "онзи, който е божествено вдъхновен". Онзи, който, макар да изглежда налудничаво в силното си пристрастие, носи божествената искра на вдъхновението в себе си.   Истинските фенове със сигурност са малко. Те са единствените, които имат способността и желанието да градят история. 

Това прави и Нели Чолакова от Силистра. Тя е фен на Лили Иванова. Откакто се помни, диша и чувства по песните на естрадната ни прима. Още като ученичка Нели започва да събира любовната лирика от песните на Лили Иванова. Преписва текстовете и ги разменя със съученичките си, защото не е имало откъде да си купят книга с любовни стихотворения. Не се е говорило за интимния свят на човека, не го е имало и в книжарниците или в часовете по литература, а само в хладния сумрак на библиотеката - някъде по прашасалите рафтове на секциите с книги, откъдето никой така или иначе не посмявал да си вземе дори и том. 

И така Нели започва да слуша плочите на Лили Иванова. Песен след песен, текст след текст. Всичко влиза в тетрадките на едно 14-годишно момиче от Силистра. То си създава романтичен похлупак от песните, снимките и живота на популярната певица, за да може да се скрие отдолу като под магически щит, когато светът около нея забрави да е добър и благороден. Резултатът е над 2 000 снимки, събрани грижливо в класьори, подредени тематично по години, концерти, събития. Сигурно самата Лили не си спомня повечето от изявите си. Нели Чолакова знае наизуст реда на градовете по време на дадено турне, познава стила на звездата до най-малката подробност, знае вкусовете й и онова, което не харесва. Албумите й са пълни с история, с лица, с епохи. Ножица и лепило в комбинация с търпение така полека-лека се създава една от най-големите колекции в страната.   

През годините Нели не е пропускала и думичка, написана някъде за нейната любимка. Спасявала е изхвърлени списания и е съживявала смачкана хартия по подредените страници на класьорите си. Молила се е на близки и познати да й запазят каренцето от вестника, където пише, че Лили Иванова заминава за Чили. Като студент дори започва работа в магазин за плочи, само и само да е близо до изкуството, до музиката, до хората, които я създават, и до онези, които я разпространяват. И като един истински фен Нели е работила без заплащане. Това да се докосне до новата плоча на естрадната прима преди всички останали е била нейната награда. Мечтата й е да се срещне с Лили Иванова. И в годините Нели успява на няколко пъти. Когато примата идвала в Силистра, за да изнесе два концерта, Нели си купувала билети и за двата, за да не пропусне нищо от изпълнението на любимката си. 

После с албумите си тичала зад кулисите за автографи. Повечето й снимки са подписани от примата. Веднъж при пътуване до София, за да разходят група туристи от Минск, Нели решава да направи подарък на беларусите. Отива на улица "Оборище" в София, където знае, че живее звездата, и три пъти се качва и се връща надолу по стълбите - преди да събере сили да почука на вратата. Отваря й Асен Гаргов и Нели притеснено изстрелва, че е страстен почитател на госпожа Иванова, че знае всичките й песни и ходи на всичките й концерти и е дошла до вратата й, за да я помоли за автографи за група туристи от Минск, на които иска да направи подарък. В този момент зад гърба на Гаргов се появява и Лили Иванова, която благодари на момичето и пита колко картички трябва да разпише. 

Нели взима автографите и ги подарява на туристическата група, чийто ръководител в желанието си да обясни колко е трогнат от жеста казва: "Така се вълнувам. Все едно съм се запознал с Тодор Живков."   Нели е истински фен. Тя харесва любимата си певица всякак, харесва всичките й прически и превъплъщения през годините, всичките й песни, концерти и рецитали, всички снимки и картички, които продават по реповете. Но най-вълнуващата й среща с естрадната звезда тепърва предстои. Преди около година Мартин Карбовски прави филм за любовта на Нели към Лили Иванова за предаването "Отечествен фронт". Тогава той й обещава среща с любимата й изпълнителка, а Нели от своя страна се наема да намери подходяща снимка от албумите си, която да превърне в гоблен - подарък за своя кумир. Минават няколко месеца, но обаждане от екипа на Карбовски така и няма. 

Нели вече е направила гоблена, но той все още чака момента, в който ще бъде поднесен на звездата. Всички приятели и близки й казват да се откаже от чакането, да спре да се чуди кога ще се осъществи срещата, да забрави, защото вероятно са я излъгали. Но тя не ще и да чуе. Нито за миг не се обезкуражава. Постоянството винаги бива възнаградено. При започването на "Карбовски директно" Нели получава покана да дойде до телевизията, където на 6 ноември Лили Иванова ще гостува в първия брой на предаването. От този момент нататък Нели вече има друго летоброене - преди и след срещата. Преди нея остават вълнението, трепетът, притеснението в стомаха от сбъдването на една мечта. 

След това остават снимките и прекрасните спомени. Както е уговорено, Нели идва в Нова телевизия, хваща ръката на своя идол, поднася й подаръка си, правен с толкова любов и желание, а отсреща получава признателност за подкрепата и искрени усмивки от човека, на когото се е възхищавала толкова много време. Няколко месеца след това - около Нова година, телефонът на Нели звъни. Търси я някакъв непознат номер и тя няма време да вдигне. След това забравя да върне обаждането, но после разбира кой я е търсил. След ден получава съобщение от този номер. Есемесът е от Лили Иванова, която й честити празниците и още веднъж благодари за прекрасния подарък и доброто отношение. Понякога мечтите се сбъдват по начин, по който не сме си и представяли. Днес Нели продължава да подрежда албумите си и да плаче на песните на Лили Иванова. И не толкова защото е сантиментална романтичка, а защото признава, че звездата й е помогнала да чувства и да обича.   

Боряна Телбис за „Стандарт”
---------------------------------------

Назаем от ФсБ: 

Пост на Нели ЧолаковаА от този автограф получих 20 броя за една руска група студенти на улица "Оборище" в София лично от Лили. Безкрайно съм й благодарна. Желая и много здраве и щастие!

Коментар под поста на Светлозара Димитрова:


Веднъж при пътуване до София, за да разходят група туристи от Минск, Нели решава да направи подарък на беларусите. Отива на улица "Оборище" в София, където знае, че живее звездата, и три пъти се качва и се връща надолу по стълбите - преди да събере сили да почука на вратата. Отваря й Асен Гаргов и Нели притеснено изстрелва, че е страстен почитател на госпожа Иванова, че знае всичките й песни и ходи на всичките й концерти и е дошла до вратата й, за да я помоли за автографи за група туристи от Минск, на които иска да направи подарък. В този момент зад гърба на Гаргов се появява и Лили Иванова, която благодари на момичето и пита колко картички трябва да разпише. Нели взима автографите и ги подарява на туристическата група, чийто ръководител в желанието си да обясни колко е трогнат от жеста казва: "Така се вълнувам. Все едно съм се запознал с Тодор Живков."



Абитуриент от силистренска гимназия сред най-добрите готвачи в страната

Младият готвач Йордан Вели от ПГСУАУ Атанас Буров Силистра премери сили в рамките на професионалното състезание в програмата за Професионално образование, проведено в Пловдив. Там той се класира на 16-о място.

За проявата той сподели: Развълнуван съм от това, че бях един от осемнадесетте най-добри в тази сфера на професионалното образование. Радва ме фактът, че бях сред свои връстници, които също обичат да се занимават с тази дейност. Респектиран съм от това, че бях сред големи личности в сферата на кулинарията като шефовете Иван Манчев, Иван Звездев, Андре Токев, Ути Бъчваров, Алекс Иванчев, Ивайло и Живко Димитрови, и още много, сред които Нина Тарасова и Ани Боланд.

Ситовки с две награди от "Фолклорен извор" Варна


Ситовски самодейки, представители на НЧ "Христо Смирненски", са с две награди от 10-ия Национален певчески фестивал "Фолклорен извор", проведен в град Варна. Първа награда за ФФГ "Ситовки" и втора за дуета Дарина Жекова - Красимира Стоева. Жури с председател проф. д-р Лозанка Пейчева от БАН.

Фестивални призове за две тутракански вокални групи




В град Варна бе проведен X-ият Национален музикален фестивал "Фолклорен изгрев" (21-23 април 2017 г.), в който участваха десетки състави от цялата страна, вкл. и от Крайдунавска Добруджа (Силистра, Тутракан, Ситово, Айдемир и др.). 

Сред наградените са и два тутракански състава, водени от музиканта Стоян Дечев: първо място за Вокална група СЕВЕРИНА и трето място за Вокална група ДEТЕЛИНА. Жури с председател проф. д-р Лозанка Пейчева от БАН.