сряда, 27 април 2016 г.

45 години ПГЛП "П. Славейков" Силистра

В Младежки дом Силистра свой празник проведе ПГЛП „Пенчо Славейков“ Силистра, посветен на 45-ата година на училището и посветен на 150-ата година на своя патрон. В словото си директорът на гимназията Елена Кирязова каза: „Нашата гимназия започва съществуването си от 1971 година като професионално училище по текстил с двегодишен курс на обучение с две паралелки по предачество и тъкачество. Гимназията успешно се справя с предизвикателствата на времето и през годините обучението се води по различни специалности: Предачество, Тъкачество, Оператор в производството на облекло, Оператор в кожено-галантерийното производство.

А през последните години училището се насочи към подготовка на кадри по специалностите „фризьорство и моден дизайн". От няколко години приемаме и ученици със СОП по професията шивач, като чрез успешното им интегриране даваме пример за толерантност и разбиране на различното в младите хора.

От 2000 година започна провеждането на модни ревюта като моделите са проектирани, изработени и представени от учениците. И това става ежегодна изява на нашите ученици. Днес се навършват 150 години от рождението на Пенчо Славейков- патрон на нашата гимназия. Той е забележителна личност в българската култура, един от хората с най-ярък принос за връзката ни като българи с единното европейско общество. Неговият естетически вкус и изискванията му към творците и до днес са емблематични.


Може да се каже, че сме училище на осъществените мечти. Обучаваме общо 154 ученици, като в дневна форма 77, в задочна 65, в самостоятелна 12. Приятно ми е да отбележа, че при нас учениците имат шанса да се учат не просто да правят облекло и прически, а да творят изящество, стил и елегантност. Те имат възможност да се изявят като реализират себе си и да даряват на другите красота за делника и празника.“

Великденска работилница в Дулово

На 27.04.2016 г. в СОУ „в. Левски“ – гр. Дулово се проведе за поредна година „Великденска работилница“ с участието на ученици от училища от цялата община. В пет ателиета участниците изработваха фигури от яйца, пролетни картички, боядисваха яйца, рисуваха и пяха. Мероприятието бе открито от директора на училището Йорданка Копринджийска, а гости бяха зам.-кмет „Хуманитарни дейности“ – Доротея Тотева и началник отдел „Образование“ – Мариана Илиева.

Ученически спортни игри в област Силистра - футбол

Повече от достойно завърши участието на футболистите от СОУ „В. Левски“ – гр. Дулово в зоналния етап на Ученически спортни игри 2015-2016 г. Те демонстрираха характер, спортен хъс и отличен футбол, с което заслужиха 2-ро място сред всички училища в Североизточна България! Първо място в областния турнир по мини футбол „Дръстър“ – гр. Силистра за ученици от трети и четвърти клас спечели отборът на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – с. Секулово. 

Човек не може да победи времето, но може да се справи с безвремието


·        Силистра. 25 април 2016 г. Представяне на книгата „Три добруджански рода“

В зала 13 на Градска художествена галерия Силистра бе проведено представянето на книгата „Три добруджански рода“, дело на краеведа Господин Великов и на проф. Любомир Пенев от БАН, родом от Силистра. Тя е посветена на покойната силистренка Дачка Савова – дългогодишен ръководител на местно и регионално административно ниво преди 1990 г. и виден общественик в продължение на близо половин век.

В събитието участваха над 100 души, представители на няколко поколения, както от описаните родове, така и граждани на Силистра, които в продължение на десетилетия са създавали облика на града, общината и някогашния Силистренски окръг. Както и много родолюбиви граждани, на които не им е чуждо краеведското начало.

Представянето бе водено от доц. д-р Румяна Лебедова, която предложи на аудиторията и своя безпристрастен поглед върху книгата – стилна като творба, силна като съдържание и мобилна като комплексно словесно-визуално полиграфическо издание, каквото скоро не е излизало в Силистренския край. Независимо от създадената вече традиция в представяне на родове от Крайдунавска Добруджа ((„Касабовият род“, „Доковият род“, Барабонковият род“, „Енчо Тодоров – опълченеца и неговият род“, „Бояджиевият род“, „Жейновият род“ и др.).

Проф. Иван Недев също предложи своя прочит на книгата, а спомени и впечатления, вкл. лично за Дачка Савова, споделиха доц. Илиана Горанова – дългогодишен ръководител на Педагогическия институт в Силистра, Иван Лазаров – някогашен началник на просветния отдел в града, Гинка Пецова – общественик, представители на семейството и др. 

Проф. д-р Георги Атанасов: Силна е емоцията в книгата, предадена и на читателя. Родовите хроники в България градят националната ни история, защото те поставят ребуси, върху които търсим отговорите на цели поколения. И още: културологичният разрез на трите рода - Нетезилови, Мангозови и Викови, е проява на отношение към миналото и към нашите предшественици. Поместените снимки говорят без думи за човешки взаимоотношения, за манталитет, мода и за събития от стари времена.

Доц. д-р Румяна Лебедова: „Книгата „Три добруджански рода” е книга за Времето, за Рода и за Човека“. Първото, с което книгата прави впечатление, е подчертано възрожденският дух, който прозира още в мотото „Родината започва от родната стряха“. Идентифицирането на дом и родина очертава родното пространство като географско, но най-вече като духовно пространство, в което паметта опазва живеца на РОДА и съхранява връзките между поколенията. Авторите й Господин Великов и Любомир Пенев показват как човекът и родът, дългът и обичта могат да победят Времето, което безстрастно ни поглъща."

Балет „Лиденс” с награди от конкурси в две балкански столици

Лиденс Силистра

Тазгодишният 23 април ще остане успешен и незабравим за момичетата от балет „Лиденс” с ръководител Лидия Маркарян при Народно читалище „Доростол“, след като танцуваха успешно на престижни международни фестивали и състезания в две балкански столици – София и Атина.

Лидия Маркарян и Никол Радева
Никол Радева взе участие в международното състезание – Втора танцова купа на Средиземноморието в Гърция – Атина заедно с танцьори от Македония, Гърция и България. Тя се завърна с два златни медала от солови изпълнения в стиловете „акробатик“ и „шоу денс“, както и с бронзов в „шоу денс“. Квалитетно   жури от България, Италия, Кипър, Македония и Гърция е оценявало танцьорите. Прекрасните изпълнения на Никол предизвикаха бурните аплодисменти на публиката в закрития стадион „Одисеас Пападопулос“. Състезанието се организира под егидата на Световната танцова асоциация IDO. 

На състезание в София възпитаничките на читалищния състав имат награди за всички танци, с които са участвали – заслужени купа, диплом и първо място в раздел „характерни танци, категория 13-18 г.“; купа, диплом и второ място в раздел „танцово шоу, категория 13-18 г.“; сребърен медал, диплом и второ място в „категория хип-хоп и стрийт денс, категория 13-18 г.“ – Сияна Петрова; бронзов медал, диплом и трето място, в категория „.характерни танци – 13-18 г. – Десислава Петрова“. Поздравления за момичетата – Анита Тодорова, Десислава Петрова, Женя Крумова, Йоана Ченева, Петя Пенева, Сияна Петрова.

Добруджанска делегация посети Турция за Деня на детето

Делегация от област Силистра посети Република Турция във връзка с Деня на детето – 23 април – един от най-обичаните празници в южната ни съседка.

Областна администрация бе представена от заместник областния управител Елена Томова, а град Главиница – от директора на СОУ „Васил Левски“ Нефие Раим.
В поздравителната програма участва Ансамбъл „Ритъм – Главиница“ с главен художествен ръководител Росен Атанасов. Българската делегация имаше делови срещи с представители на държавната и на местнитe власти в Одрин и в два по-малки града в областта.




Теодосий Спасов прави живота интересен, като смесва различни стилове в музиката


Най-виртуозният кавалджия на България Теодосий Спасов ще бъде част от големия концерт "Балканска треска" на 11 май в зала 1 на НДК. 
Текст и снимка: http://www.bgonair.bg/

Музикалното събитие ще се проведе под диригенството на Кристиян Ярви, а в него ще вземат участие и китаристите Влатко Стефановски, Мирослав Тадич и музиканти от Симфоничния оркестър и от Смесения хор на БНР.

Самият Теодосий Спасов е автор на много от народните композиции, по които е работел заедно с БНР:

"Това е нашата българска музика, така както я усещам аз, е поднесена на моите съвременници днес. Хубавото на българската народна музика е, че тя е свързана с народните танци. Те пазят стойността на инструменталната музика. Напоследък има доста клубове за народни танци вместо фитнес", разказа той.

"Оказа се, че кавалът е доста съвършен и универсален инструмент. Той е от флейтовете инструменти, по целия свят могат да се срещнат подобни. Но нашата школа е дълбоко тракийска в свиренето на този инструмент. Неговият звук може еднакво добре да се съчетае със симфоничен оркестър, с джаз комбо, с поп музиката...", обясни виртуозът, като добави, че той смесва всичките тези стилове в едно, "за да му е по-интересен животът".

Стилен и силен благотворителен концерт на учениците от ПМГ в Силистра

Предвеликденски благотворителен концерт проведоха учениците от ПМГ "Св. Климент Охридски" на сцената на Драматичен театър в Силистра, чиято сграда може да не е в добро състояние и да е скарана в момента с уюта, но предоставя възможност за изява на таланти от различни възрасти. 

Като тийнейджърите от най-старата гимназия в крайдунавския град и техните гост изпълнители от различни състави, подкрепили с изпълненията си благородната идея.

Фолклор, бийт бокс, свирни на саз, китара, барабани, гайда, модерни и балетни танци, сценки с поука, рецитации на български класици, солистични песенни моменти...и още приятни за гледане и слушане аранжименти. Аплодисменти!

вторник, 26 април 2016 г.

Джаз певицата Мая Нова - от Силистра до Сингапур, Ню Йорк и обратно

Назаем от профила на Maya Nova, родом от Силистра:: "Току що гостувах в ефира на BITelevision в София, по повод премиерата-концерт на новият ми албум "Days" утре вечер - сряда 27 април от 18:30ч. в Studio 5 * music club и в четвъртък 28 април от 21:00ч. в Bee Bop Café, Пловдив. Очакваме ви на концертите!" От сайта http://www.bitelevision.com/ научаваме още: "Мая Нова е талантлива българска джаз певица. В момента тя подготвя премиерата на втория си албум в София. За кариерата си от България през Сингапур до Ню Йорк разказа самата тя в еМисия България."

Кметове от стари времена надничат в картини с лодки


В страстната седмица, силистренският художник Илия Иванов украси фоайето на Общинска администрация с негови живописни картини на лодки по брега на р. Дунав при Силистра. Те са разположени пред таблото на кметовете на Силистра от 19-ия век насам, аранжирано във фоайето на на втория етаж  в сградата на Общинска администрация.

Силистренско участие в пленер по дърворезба в Пловдив

В Пловдив се проведе пленер по дърворезба с участието на силистренката Виктория Денева, която разказва за проявата: „В рамките на четири дена имахме за задача да изработим пано на тема „Пловдив“. В надпреварата взеха участие 7 души от Пловдив, Трявна, Троян, Плевен, Враца и аз от Силистра. 

Първо място спечели творбата на колегата Емил Темелков от Пловдив. Всички колеги вложиха голямо усилие и дадоха най-доброто от себе си. Творбите на отделните автори бяха съвсем различни и носеха духа на школата, в която са се учили, за да станат майстори.
        
       Пролетният панаир на занаятите се проведе от 19 април до 24 април в града под тепетата на територията на бившата така нар. Узун чаршия, организиран от община Пловдив, ОП „Туризъм”, Регионална Занаятчийска Камара Пловдив и Регионален етнографски музей Пловдив.
       В панаира се  включиха близо 90 майстори – занаятчии, представящи над 25 занаята, вкл. дърворезба. Гости на панаира бяха и представители от младата смяна на нашите майстори дърворезбари, децата от Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ Пловдив: Тихомир Станев, Димитър Теофилов, Георги Кумчев и Виктор Христев. С изделията от надпреварата ще бъде направена изложба в Галерия „ЗАНАЯТИ”.

Занятие по литература в силистренската библиотека

За „Диоген Вичев“ в Регионална библиотека „Партений Павлович“. Занятие по литература в ІХ клас от ЕГ „П. Яворов“. Негов ръководител е учителката Ваня Игнатова: „На учениците си бях възложила проекти, по които те работиха през зимните месеци. 

Темите са от задължителното учебно съдържание за ІХ клас – старогръцко изкуство и литература, обособяването на епоса като литературен род и „Илиада“, раждането на театъра и драмата – „Прикованият Прометей“, „Едип цар“, „Антигона“. Работя по стратегиите на проектно-базирано обучение и учене чрез правене, за да мотивирам учениците си да преодолеят страха от „трудното“ и отдалечено във времето познание.

Организирам урока като драматически състезания, на които екипите ученици да презентират своите проучвания и да реализират творческа задача – да направят свой етюд по откъс от изучаваните творби. В периода на подготовката си учениците ползват материали от часовете, информация от библиотеки и сайтове; подготвят доклади и презентации, като се консултират с преподавателя по БЕЛ и по други дисциплини, ако имат нужда, правят сценарии и ги режисират, за се представят на урока-ревю.

 Тази учебна година от м. декември насам с учениците работи колежката Мариана Стоянова. Целта е на този тип уроци е да дадат възможност за изява на както на учещите, така и на артистичните ученици. А децата на Силистра са наистина много креативни, стига само да имат възможността да го покажат.

понеделник, 25 април 2016 г.

Поколението, което си поживя между комунизма и интернет



Понеделник, 25 Април 2016 
http://www.bgnow.eu/

Ще се познаете в тази статия, казвам ви. Ако пък не, значи все още сте в гимназията, наричат ви поколението Z и аз ви завиждам неистово. Но и ми е изключително мъчно за вас, защото никога няма да израстнете в онова, което наричаха „прехода“.
А подобно изживяване трудно може да се пресъздаде. Аз обаче съм самороден и инатлив талант и ще опитам.
Няма да ви лъжа, че добре си спомням началото на прехода или че по онова време съм разбирала какво става. И по-добре, защото май няма нужда на 30 да знам и да съм преживяла всичко.
Помня обаче как за мен започна „прехода“: с огромна и тягостна досада, която и досега болезнено усещам, когато попадна на парламентарния контрол.
Тогавашното „аз“, нямащо и пет години, имаше желанието, както всеки друг ден, да си изгледа детските по Канал 1 и Ефир 2, пък после да си поиграе с легото.
Да, имах Лего, в огромна за възприятията ми кутия, от която се сглобяваше къща. Беше купено от мистичния Кореком, по който много-много не си падах, защото ми носеше предимно „Тоблерон“, който полепва по зъбите.
Както и да е, през Онзи ден не успях изобщо да гледам детските, защото започна Великото народно събрание, live, както се казва.
И не спря цял ден, докато всякакви чичковци се разправяха от телевизора, а нашите се гледаха недоумяващо.
Никой не знаеше да се радва ли, докато за мен беше сигурно, че хич не съм доволна от липсата на „Барбароните“ на екрана. Но, никой не мислеше тогава за детската аудитория…
Помня още как чрез работата на баща ми в чужбина се сдобих с 4 долара на дълги, зелени банкноти по един и просто с мен не можеше да се говори. Тъй като, обаче, бях на 6, страстта ми към картинките в дъвки „Турбо“ и „Лове Ис“ (демек Love Is, същият принцип като цигарите „Море“) надделя в мен и загубих дни в неистови опити да заменя доларите за 100% захар и оцветители в кварталните лафки.
Тогавашните лафки не са като сегашните и дори някои да са били оранжеви, това е чисто съвпадение.
Те бяха едни ламаринени кутийки с лицето на обикновено къдрава леля, което се подава през малко прозорче. И тези всичките лели до една не се съгласяваха да изиграят ролята на чейндж бюро. Чудя се дали бяха прекалено честни или ги е било страх да не се се гътна нелепо от преяждане с вафли „Куку-Руку“.
В училище нещата вървяха добре. Преходът ме отърва от длъжностите „чавдарче“ и „пионерче“ и вместо това се съсредоточихме да се караме дали Take That или East 17 са по-яки.
А после всички станахме гръндж металисти с кубинки или XL стари ризи от бащи и дядовци. Беше времето на Дисни, филмите „Аладин“ и „Цар Лъв“ и последвалите ги албуми със стикери. Брилянтен начин да изкараш пари от деца.
Никой никога не закусваше, за да можем в междучасието да си купим заветното пакетче от 6 лепенки, 5 от които задължително ни се повтаряха. Беше времето и на Мак Доналдс, който се купуваше за награда, без на някого да му е хрумвало, че може да е вреден или че сандвичите са способни да живеят собствен живот извън хладилник няколко години. Все пак съм жива и си останах слаба, слава богу.
Липсата на всякакви мобилни устройства и интернет, направи детството ни интересно. Въпреки купонната система, въпреки режима на тока и Жан-виденовата зима.
Знаете ли, аз бях на един от онези грандиозни протести, в които викахме „Кой не скача, е червен“.
Присъствието ми тогава, разбира се, се дължи на друга история, защото децата на 12 не бяха сред преобладаващите симпатизанти на протеста.
По това време модерната страст беше събирането на миришещи листчета и мотивът да разполагаме с уникални такива заведе мен и моята най-добра приятелка в Меката на миришещите тефтерчета – площад Славейков.
След като се ровихме часове на ред в асортимента над и под сергиите, тръгнахме да хващаме трамвая за вкъщи. Бързахме, защото никой не подозираше, че безпризорно се разхождаме далече от родния квартал, нито пък че харчим пари за абсолютни глупости.
Точно тогава видяхме, че няма да се прибираме с трамвая, а с тълпи от хора, ходещи по релсите. Вписахме се добре в шествието, без да ни е много ясно какво аджеба става.
Наложи се да походим поне час, защото първите трамваи, които си проправиха път, дори не спираха, а по стъклата бяха налепени човешки задници и бузи. Все пак се качихме на едно от онези превозни средства, но малко след това се оказа, че всичките ни усилия са били напразни.
А после… във вестниците гръмна слуха, че миришещите листчета са пропити с наркотици и нашите съвестни родители изхвърлиха целите ни мащабни колекции.
С тази моя приятелка имахме и други премеждия.
Много обичахме да ходим по басейни, ето защо един ден се вдигнахме и отидохме до комплекс Спартак, доста далече от тогавашното ни местообитание.
Разбира се, според нашите се мотаехме в квартала, както правеха обикновено децата, когато нямаше компютри. Лошото дойде, когато майката на приятелката ми ни чакаше на вратата, когато се прибирахме и най-безпощадно прерови раниците ни, пълни с мокри бански и кърпи. Шаш и паника. В отчаянието си стигнахме до нелепата история за това как сме плажували на Перловската река.
Около и след милениума безобидните детски случки започнаха да включват все повече и повече алкохол, цигари, домашни купони и дискотеки. Родителите се лъжеха за „здравей“ и „здрасти“ и медицински бележки се пишеха на конвейр.
Аз самата имах изобилие от почерци и бях много търсена в изписването на диагнози, вариращи от ОВИ до тежък пулпит.
Повечето избягали от училище се подвизавахме най-безцеремонно в кафетата на десет метра от гимназията, пляскахме белот и ядяхме сандвичи Кенар за 50 стотинки. Рай.
Бяха и златните години на водка „Флирт“, както и на микса водка с джин за левче в „Индиго“.
В нощните клубове в Студентски град се влизаше и с транспортната карта на дядо ми. Стоеше се до сутринта, нямаше пари за таксита и всеки чакаше да пуснат първия 94 за центъра.
Ако пък се случеше нечии родители да духнат на село, апартаментът веднага бе пренаселван и опустошаван от подивели тийнейджъри. Малко след това Ъпсурт провъзгласиха набор 85 за добри деца. Не знам дали бяха прави…
И някъде помежду кофти водката и нерядко компот за разредител, дойде интернетът с целия си блясък.
Дойдоха мобифоните, големи колкото дамска чанта. В началото, разбира се, те бяха почти изцяло ненужни, защото никой не можеше да си позволи повече от 10 смс-а на месец. За обаждания дори не говорим – „Ако ти клипна веднъж – да, два пъти е не“.
На Попа все някой се опитваше да намери закъсняващите си приятели посредством Булфон карта и много, много бърз говор в слушалката. А когато все пак интернетът заживя по домовете, вече можехме да си изпращаме смс-и онлайн. Какво щастие. Е, само до 100 символа, но какво като получиш 25 разпокъсани смислово съобщения. Сигурна съм, че по този повод се появи и песента на Слави „Пратих сто есемеса, кажи къде са…“.
Купуваха се предплатени с мегабайти карти и се висеше в IRC до откат.
Така се бяхме вманиачили, че в петък вечер си тръгвахме от кръчмите в 10, за да пием цяла нощ пред екрана на чата. А компютрите бяха с 32 MB RAM, събираха по 5 емпетройки в себе си.
То не беше и болка за умиране, защото една песен се теглеше по 40 минути. Модемите бяха шумни, каквито бяха и скандалите с дуплекса. Но няма значение, вече бяхме хай тек.
Израснахме в прехода, видяхме две и двеста. Станахме малко особени като него, малко страшни като „Децата на царевицата“. Ту тъжни, ту ентусиазирани, все търсещи и недоразбрани. Приятни и непретенциозни винтидж хипстъри. Деца на прехода.
Обаче вече не сме малки. Да кажем, че сме още млади, поне аз от известно време така убеждавам себе си. Видяхме хубавото и лошото от двата свята, а това според мен ни дава преднина.
Не само че знаем каква е връзката между молив и аудио касета и че митичната икона на бутона Save всъщност изобразява дискета.
Знаем, че човек не е задължително да е entrepreneur и да бачка в старт-ъп компания. Или никога да не хапва баница, освен ако не е био, веган и без глутен.
А най-важното е, че вече сме живели без цялата тази технология и когато дойде зомби апокалипсиса – ще се спасим.
Другите да му мислят.
Източник: chujdozemec

Успехи на балет "Аксел" Силистра на конкурс в Бургас


Успехи на силистренския балет "Аксел" с р-л Адриана Мумджиева на ХVIII Национален конкурс за класически, характерен, съвременен танц и фрий-денс - гр. Бургас, 2016 година:
• 1-во място за Ивелина Николова, Камелия Костова и Валентина Николова за "трио", възрастова група от 12 до 13 години.
• 2-ро място за Ронелия Лазарова, Виктория Хлебарова и Марина Вълева за "трио", възрастова група от 12 до 13 години.
• 3-то място за Валентина Николова, Мариела Радева и Преслава Йорданова за "трио", възрастова група от 14 до 18 години.
• 3-то място за "формация", възрастова група от 14 до 18 години. 

В очакване на "Приключенията на Спиртозов"

Във времена на страх и заблуда, когато конспирациите и паранормалните явления са нещо необичайно за хората, един нов герой на име Вермут Спиртозов решава да се изправи срещу мистериозното зло, което тероризира местните хора в околностите на големия град. За да разкрие истината, той е готов да жертва всичко, дори и собствения си живот. Сценарист, режисьор и продуцент: Адриан Жазар.
Последни кадри преди развръзката във филма


Почти на финала на един от последните снимачни дни - кал, дъжд и студ.
 Изкуството иска жертви дори от страна
на аматьорите в киноиндустрията,
гарнирани с мераци и известна доза наивност,
че усилието си заслужава.
В името на удоволствието или подостреното критично чувство на
Негово Величество Зрителя.
Приятно гледане, не/одобрително мръщене...
или просто снизходителна усмивка под мустак.
И не забравяйте, в българските филми краят винаги остава за Вас. Аплодисментите ли?
А, да, те са задължителни - за авторите и за изпълнителите.

Награди за литература и изкуство в чест на Вазкресението


Наскоро Фондация „Приятели на България проведе регионалния конкурс „Възкресението“ в два раздела: литература и изкуство. Представителите на фондацията Марчо и Цвета Маркови проведоха тържество с програма за награждаване на най-добрите със съдействието на Регионална библиотека „Партений Павлович“. Ето и наградените.

Конкурс за есе и стихотворение на тема „Възкресение“: Първа награда – Калина Дамянова  – за стихотворението „Възкресение Христово“, ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ Силистра – 3 кл.,  Йоанна Калоянова за стихотворение то „Бог е любов“ - ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ Силистра  – б кл., и Славяна Русинова за стихотворението „Възкресението на Великден“ – IX кл. Втора награда – Симона Петрова за стихотворението „Възкресение Христово"“ – ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ Силистра  – б кл. Трета награда – Сияна Пламенова за стихотворение „Възкресението“ – ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ Силистра – б кл.

Раздел „Изкуство“: Първи награди – Валентина Калчева и Марина Гризи – на по 8 г.; Симеон Георгиев – на 10 г., Алиса Тамер – 13 г.; Теодора Валентинова – на 16 г.; втори награди – Преслава Заркова – на 9 г. и Християн Тодоров – на 13 г., Дионисий Светославов – на 16 г.; трета награда – Калина Дамянова и Селин Алтан, съответно на 9 и 10 г., Даниел Петров – на 16 г., Кристина Красимирова – на 12 г. Поощрителни награди: Мартин Георгиев – на 8 г., Кристиян Искренов – 10 г., Десислава Стилиянова – на 12 г. и Боряна Братоева – на 17 г. Специална награда – на Велин Димитров – на 13 г.



Волейболният "Доростол" спечели правото да играе във висшата лига

http://bgvolleyball.com/

Отборът от Силистра спечели финалния турнир от А Национална волейболна група, завършвайки само с една загуба, при това служебна, за целия сезон. След турнира в Етрополе ВК "Доростол" заслужи правото да играе във Висшата лига през следващия сезон.  Отборът на Доростол спечели и втория си мач от финалния етап, който се проведе през последните три дни, макар и трудно, но сладко 3:1 (24:26, 25:17, 26:24, 29:27) срещу Ботев (Ихтиман).  Така с две победи и 5 точки Доростол оглави класирането, с една точка повече от втория, Верея Волей (Стара Загора). На последното място остана Ботев със само един спечелен гейм. Интересното е, че през сезон 2015/16 Доростол допусна само една загуба, при това служебна, след като не се яви за двубоя срещу Черноморец Бяла - 2008 (Бяла) в мач от последния кръг на шампионата в североизточната дивизия. 

Поклонение пред мемориал в на арменците в Силистра


В двора на православния арменски храм „Света Богородица“ в Силистра бе проведено поклонение пред мемориала в памет на арменците, пострадали от масовото им изтребление в Османската империя преди 101 години.

Предвеликденски събори в общините Силистра, Тутракан и Дулово

 

Три различни фолклорни прояви уважи с поздравителни адреси областният управител на област Силистра Стоян Бонев в дните преди Веаликден: лазарския събор в Калипетрово - община Силистра, общинския преглед на художествената самодейност в град Дулово и в общинската културна проява за празника Цветница, проведена в тутраканското село Старо село с участието на заместник областния управител Младен Минчев.
 
И трите прояви са част от областния културен календар, съставен по предложения на общините и на читалищата от област Силистра.
 
В различни населени места от област Силистра своите обредни танци играха по дворовете и площадите лазарки от самодейни състави към народните читалища по повод големия празник Лазаровден. Някои от тях гостуваха в общински администрации, кооперации, библиотеки и други институти.
 
Най-малко 150 самодейки участваха в 12-ия Общински събор на лазарските групи от община Силистра, проведен в село Калипетрово.  Проявата е с домакин Народно читалище „Пробуда – 1940“, което организира събора от 2005 г., а поздрав до участниците поднесе заместник кметът Денка Михайлова.
 
Негов партньор освен общината, е Доростолска митрополия и конкретно храмът „Свети великомъченик Димитрий“ в селото, тъй като се провежда в двора на християнския център, назован "Доростолски митрополит Иларион", първият духовен водач на епархията след възстановяването й през 2001 г. от V-ия Църковно-народен събор, проведен в София.

Общинско състезание „Аз, Родината и светът” ” в дуловското село Черник

Назаем от Гражданското Общество - Фейсбук:  ОБЩИНСКО СЪСТЕЗАНИЕ „АЗ, РОДИНАТА И СВЕТЪТ”! На 23.04.2016 год. в ОУ„Св. св.Кирил и Методий” с. Черник, община Дулово, по инициатива на директора Юксел Хамза и на педагогическия колектив, се проведе Общинско състезание „Аз, Родината и светът”. В състезанието взеха участие четвъртокласници от всички училища в община Дулово.
Наградите за класиралите се ученици бяха осигурени от училището - домакин бяха връчени лично от зам. кмета „Хуманитарни дейности” на община Дулово Доротея Тотева. Общинското състезание „Аз, Родината и светът” се провежда за втора поредна година и се превърна в една много добра традиция за учениците от Дуловска община.

Силистра бе домакин на годишна среща на възпитаници на ВПШК - Санкт Петербург


От профила на Георги Стойков във Фейсбук научаваме: отмина Годишната среща на възпитаниците от ВПШК в Санкт Петербург, чийто домакин тази година за пръв път бе град Силистра. 

Беше ни много притеснено на нас, организаторите: на мен, на Лидия, Нина, и Никола как ще премине тази ежегодна среща, защото през 2015 година Благоевград "вдигна летвата" доста високо, а ние нямахме правото да слизаме под нея...


Първата вечер преди гала-вечерта в елитния комплекс "Дръстър" бяхме на порция риба в най-култовия крайдунавски ресторант "Никулден", където колегите, повечето от които идваха за пръв път в нашия древен и красив град, опитваха рибните деликатеси, приготвени от момичетата на собственичката Пенка Бояджиева, най-известната силистренска баскетболистка от недалечното минало...

За доброто настроение на препълнената зала се погрижиха две момчета от младата гвардия на Центъра за музика и изкуства "Мегатон", за което изказваме най-сърдечните си благодарности на Меги и Илия, които пък лично, заедно с най-малките възпитаници на формация на следващата вечер събраха овациите на колегите ни и гостите присъстващи на гала-вечерта. Защото стана ясно, че и най-младите ни съграждани усвояват добре руския език и добре пресъздават известни песни на близкия по звучене, но труден славянски език

Прекрасните млади танцьори от читалищния танцов състав на АНТП "Силистра" при НЧ "Доростол" вдигнаха на крака всички присъстващи и се завъртяха китни добруджански хора, на които никой не можа да устои.

Камерната формация за руски песни, ръководена от нашия колега Никола Касабов, един от доайените на българските възпитаници на Висшата профсъюзна школа по културата в Санкт Петербург, които са част от представителния силистренски Смесен хор "Седянка", изпълниха китка от популярни руски мелодии, стопляйки сърцата на всички участници в това традиционно годишно състудентско тържество...

Изказвам моите и на колегите съорганизатори благодарности на всички участници, които допринесоха тази великолепна проява да се състои, както и на всички, които помогнаха от сърце, благородно и безрезервно,на спонсорите, участниците в програмата, вкл. на водещия Йордан Георгиев; на Калина Атанасова, Никола Георгиев, Кирил Димитров, Иван Добрев, Мирослав Миткин...

Благодарение на всички тях Силистра се представи за пореден път достойно пред гости от цялата страна - над 50 души, и все хора, които могат да разберат, оценят и да разкажат за преживяванията си в трите манастира в съседна Румъния, в посещенията си в резервата в Сребърна, крепостта Меджиди табия, Археологическия музей и, разбира се, от разходката си в прекрасния и обновен Дунавски парк.

Свидетелство за това е написаното в профила ВПШК във Фейсбук: "С дълбока благодарност към колегите от Силистра - за добрата организация, богатата програма, топлото отношение и споделените емоции - за цял живот! От сърце!"

Поредна екоакция на Интеракт клуб Силистра

Поредната екоакция на Интеракт клуб Силистра бе в Дунавския парк. Този път членовете на клуба участваха по своя инициатива в залесяване. Миналата година се включиха в "Да изчистим България", както и в изработка на кошчета за разделно събиране в училищата. През последните години клубът е традиционен организатор на фотоконкурс в навечерието на Празника на Силистра- Кръстовден. Спонсор на Интеракт клуб Силистра, тази година с президент Магдалена Трендафилова, е Ротари клуб Силистра, в чиито инициативи също участват, вкл. с подготовката на картини за благотворителни търгове.
Картини, рисувани от тефни приятели и съученици, участват в баловете на Ротари клуб Силистра

Отново отлична изява на млад силистренец в национална олимпиада


Много добро представяне на 
Женя Марчева от 7б клас на ОУ "Св. св. Кирил и Методий" Силистра в IX-а Национална олимпиада "История и цивилизация", проведена в град Созопол на 16 и 17.04. т.г., съобщи учителката Стоянка Димитрова.

неделя, 24 април 2016 г.

Нов успех в чужбина на двойката Илия Добрев - Ана Месец

Международен открит турнир, първи на младежи стандарт, полуфиналисти

на аматьори стандарт.  Следващите седмици -Флоренция, Римини, Сардиния.  Наскоро те победиха и в Любляна, където тренират.