вторник, 31 март 2015 г.

Куп шампиони и медали по канадска борба за добруджанци от Силистра и Тутракан


Шампионите Цонев и Маринов
Държавното първенство по канадска борба бе проведено в град Банско. Проявата е под патронажа на кмета на общината Георги Икономов и в чест на 20-годишнината от учредяването на Българската федерация по канадска борба. Крайдунавска Добруджа бе представена от състезатели от Силистра и Тутракан, които регистрираха поредните добруджански успехи в различните категории и възрастови групи.
При мъжете Красимир Костадинов и Божидар Симеонов – и двамата от Тутракан, са първи съответно в кат. 110 и 65 кг. Тяхната съгражданка Димитрина Димитрова е първа при жените в кат. +60 кг. При мъжете и при юношите Сашо Андреев – Тутракан, е първи в кат. 75 кг. Силистренците Християн Маринов и Йордан Цонев са носители на златни медали при младежите, съответно в категориите 85 и 90 кг. В категориите при мъжете за хора с увреждания имаме по едно пето, седмо и осмо места.
В Банско участваха над 300 състезатели от цяла България, мерили сили в следните категории – мъже, жени, юноши, девойки, ветерани и хора с увреждания. Сред тях бяха и десет действащи световни шампиони.

Дни на православието - Алфатар 2015

 Отец Емилиян от православен храм "Св. Троица" - град Алфатар, пое инициативата и предложи за втори  път в общината  - тази година от 1 до 5 април да се проведат  „Дни на православието” с подкрепата на община Алфатар. С участието на представители на: „ЦДГ „Щастливо детство” гр. Алфатар, ОУ „Хр. Ботев” гр. Алфатар, ДСХ „Щастлива старост” гр. Алфатар,  Кризисен център за деца гр. Алфатар, НЧ „Ведрина – 1948г.” гр. Алфатар, НЧ „Й. Йовков- 1894г.” гр. Алфатар и Общинска администрация.

ПРОГРАМА

Първи ден -   сряда 01.04.

10:00 ч. Площад „Йордан Петров” /при лошо време в читалището/ „Иде Великден”- Тематична изложба на открито - рисунки, картички, яйца, козунаци.

Участници: ЦДГ „Щастливо детство”, ОУ „Хр. Ботев”, КЦД,  ДСХ  „Щастлива старост”,  НЧ „Й. Йовков – 1894г.”

10:30ч.- Рисунки на асфалт, найлон и картон на тема "Великден"- с деца от ЦДГ и ОУ, КЦД.

Втори ден –  четвъртък, 02.04.
 
 10:30 часа Храм „Света Троица”гр. Алфатар
„Великденска работилница”- боядисване на яйца от деца от ЦДГ „Щастливо детство”гр. Алфатар, ОУ „Хр. Ботев”, КЦД – Алфатар, Общинска администрация.

Трети ден – петък 03.04.

17:00ч. в НЧ „Й. Йовков - 1894г.”гр. Алфатар
Съпътстващи изложби:
 „Иде Великден”- НЧ „Й. Йовков – 1894г.”
Изложба-базар на СНЦ „Екатерина Каравелова” гр. Силистра

Празничен концерт по повод християнския празник Великден с участието на: ЦДГ „Щастливо детство; ОУ „Хр. Ботев”; Даяна Толумбова; Клуб за народни хора „Ведрина” с худ. ръководител Светлана Силянова, НЧ „Й. Йовков – 1894г.”; Боряна Софрониева; Марияна Андролова;Танцова формация „Добруджанка” с худ. р-л Николинка Филипова
    
Четвърти ден – събота 04.04.

Лазаруване по домовете.

Пети ден – неделя 05.04.

09:00ч. храм „Света Троица”гр. Алфатар
Служба: Божествена Света Литургия за Връбница/ Цветница/
10:30 – Освещаване на върбови клонки. Молебен за здраве на всички именници
10:45 - Всички, които носят имена на цветя, засаждат цветя в двора на храма – по желание.  
 За жителите на кв. Попово в неделя, на Цветница, ще има осигурен транспорт от Община Алфатар, който ще тръгне от центъра на квартала в 8:30 часа и в обратна посока от Алфатар в 10:30

часа.


Национален институт по метеорология и хидрология филиал Варна на БАН - прогноза за времето през м. април


       
            ПРОГНОЗА ЗА ВРЕМЕТО ПРЕЗ МЕСЕЦ АПРИЛ 2015 г.

Астрономическа справка:
В началото на месеца Слънцето над София изгрява в 7 ч. и 10 мин. и залязва в 19 ч. и 52 мин. Продължителността на деня е 12 ч. и 42 мин. В края на месеца Слънцето изгрява в 6 ч. и 23 мин. и залязва в 20 ч. и 25 мин. Продължителността на деня е 14 ч. и 25 мин.
Фазите на Луната през месеца са: 4.04 – пълнолуние, 12.04 – последна четвърт, 18.04 – новолуние, 26.04 – първа четвърт.
Климатична справка:
Април е пролетен месец с характерни чести и резки промени на времето. Часовете със слънчево греене се увеличават до 170-180 часа, средномесечните температури са с 5-6 градуса по-високи в сравнение с март. Средната месечна температура през април за по-голямата част от района е между 11 и 12˚С, за Силистра е 12˚С. Месечната сума на валежите за района е 41-54 мм. През целия месец има опасност от слани. За април са характерни обстановки, при които има благоприятни условия за образуване на мъгли в сутрешните часове, главно около водните басейни.
Най-високата измерена температура през април в Силистра е 32.8 градуса на 6.04.1998 година, а най-ниската минус 3.5 градуса на 1.04.1949 година. Най-валежен април е бил през 1951 г. - 117 л/кв.м, а най-сух през 1968 г. – 0.3  л/кв.м. По климатични данни за Силистра средно през 4 дни от месеца има мъгла.
Прогноза:
               Тази година през април се очаква средната месечна температура да бъде около и над нормата, която за по-голямата част от страната е между 11и 13 градуса, по Черноморието и във високите полета между 9 и 11 градуса, а за планините от минус 3 до 8 градуса. Най-ниските температури през април ще са между 0 и 5 градуса, а най-високите – между 24 и 29 градуса.
   Месечната сума на валежите ще бъде около нормата, която в равнините е между 40 и 60 л/кв.м, в планинските райони – между 60 и 100 л/кв.м.
През повечето дни от първото десетдневие, въпреки захлаждането в началото на месеца, температурите ще бъдат по-високи от обичайните. Вероятност за повече превалявания има през втората половина от десетдневието.
    Към края на първото и в началото на второто десетдневие ще бъде сравнително по-хладно, променливо, остава вероятността за превалявания. Около средата на десетдневието ще е относително по-стабилно и по-топло. В периода 16-18-ти отново ще има условия за превалявания. През последните дни от десетдневието атмосферата ще се стабилизира и температурите ще се повишават.
     През третото десетдневие тенденцията е валежите да са малко, с по-голяма вероятност около средата на периода. Ще бъде и топло, през повечето дни - и предимно слънчево.

Марияна Попова – синоптик,НИМИ при БАН - филиал Варна, 
Йордан Чешмеджиев – метеоролог, 
Метеорологична обсерватория Силистра

В Алфатар – дни на православието, в Кайнарджа – молебен за пребъдване на младите


Храмът в Алфатар
В първия ден на м. април в град Алфатар откриват вторите поред „Дни на православието“, личи от покана за участие, отправена лично до зам. областния управител Янка Господинова. Те са идея, реализирана от йеромонах Емилиян и църковното настоятелство на православния храм „Св. Троица“ в града. Откриването е на 1 април от 10 часа на централния площад „Йордан Петров“.

Храмът в Кайнарджа
Ден преди големия християнски празник Цветница – на 3 април от 11,30 ч., в православния храм „Св. Троица“ в село Кайнарджа, е предвиден молебен за здраве, успение  и пребъдване на младото поколение. Инициативата е на църковното настоятелство и на Народно читалище „Отец Паисий“.
Църквата "Св. Троица" в село Кайнарджа е построена през 1861 година. Тя е известна с иконописите си, дело на майстори от Тревненската школа. Нейната съименничка в Алфатар е паметник на културата; построена е през 1846 г. и представлява каменна постройка с три кораба и една абсида на източната стена. На западния ѝ вход е изграден малък навес – ложа, за съхранение на храмовата икона. 

понеделник, 30 март 2015 г.

Инвестиции за 19 млрда лева по Програмата за развитие на селските райони и директните плащания на площ




   Инвестициите по Програмата за развитие на селските райони и директните плащания на площ  в България до 2020 година ще са за над над 19 милиарда лева (7,7 млрд. евро ще под формата на инвестиции по европрограмите, а останалите от националното съфинансиране), стана известно по време на форум в Силистра, проведен от заместник-министъра на земеделието и храните г-н Васил Грудев. Той участва в семинар от информационната кампания, посветена на директните плащания на площ и на Програмата за развитие на селските райони. 
    В рамките на семинара бе съобщено, че предстои изработване на т.нар. Поземлен кодекс, обединяващ в обща база данни законите по отделните видове собственост и ползването на земеделски земи. Сред акцентите бе застъпено и задължителното правно основание за ползването на земите - НОВв елемент и за администрацията, и за земеделците, въвеждащо базова справедливост в земеползването и в подпомагането на сектор „Земеделие”. Очакванията са, че правното основание за ползване на земи е панацеята за прекратяване на порочните практики да се обработват земи, които не са предоставени от собствениците. Само за миналата година са платени  100 милиона лева субсидии върху такива площи, което е довело до намаляване на  ставката с по няколко стотинки на декар и са били ощетени всички стопани.

Насочването има на фокус и към сектори, изоставени в предишната седемгодишна програма за подпомагане на сектор „Земеделие”. Сред тях: интензивните сектори животновъдство, производството на плодове, зеленчуци, трайни насаждения и биологично производство. Кампанията тече с пълна сила и ще завърши до 15 май: за момента са подадени над 7 400 заявления, което е 130% спрямо миналата година.

    Информационната кампания на МЗХ има за цел да запознае земеделските производители с начина на кандидатстване, условията, на които следва да отговорят, както и дейностите, които трябва да изпълняват и да спазват, за да получат финансово подпомагане по кампанията за директните плащания за тази година.



    

Сладки победи срещу русенски отбори пращат силистренски тимове към финалите

      В събота в Силистра бе последният турнир от междуобластното първенство за девойки по баскетбол. Изигран бе един интересен и силен мач между отборите на "Доростол" и "Дунав "Русе, в който силистренки победиха с точка разлика 51:50! Треньорката Росица Атанасова коментира: "Мачовете между двата отбора винаги има заряд, момичетата играят с хъс и огромно желание за победа! Аз съм много доволна от победата! Браво на всички, благодарности на родителите и на приятелите за огромната подкрепа! Сега предстоят зоните и дано да се представим отлично и там! Зоната ще бъде в друг град, защото има 8 отбора в "А" група и по друг начин са състезанията при девойките! За отбелязване е, че н ашият отбор е по-малък на години!"
Миналия четвъртък още един силистренски баскетболен отбор се класира на финал на ученическите игри! СОУ "Н. Вапцаров" - девойки  8-10 клас, бяха на турнир в Русе и станаха първи! Другите два отбора - класирали се за финали на този род игри са девойките 11-12 клас на ПМГ "Св. Климент Охридски", и момчета 5-7 клас от ОУ "Св. св. Кирил и Методий".
Tatyana Dobreva, Фейсбук:  "На 26.03 отборът на    по баскетбол ( девойки)  при СОУ "Н. Вапцаров" спечели първо място в зонален турнир. След инфарктен финал с домакините от гр. Русе, вапцаровки отбелязаха победна точка в последната минута, която ги праща на национален турнир по баскетбол през м. юни в гр.Самоково. За най-добър състезател на първенството е отличена Преслава Тодорова, седмокласничка в училището, която играе в по-горна възрастова група (16-18г.) Ръководител на отбора е Димитър Маринов, учител по физическо възпитание и спорт, който традиционно подготвя отлични отбори по баскетбол и лека атлетика.

Четвъртокласничка от Силистра втора на национална олимпиада


          Четвъртокласничката Симона Димова от Силистра е сребърен медалист в Националната олимпиада "Знам и мога".Тя представи областта и СОУ "Никола Вапцаров" - Силистра в Бургас, побеждавайки 25 победители от страната .Поздравления на нея и на учителката и-г-жа Мариана Денева, научаваме от профила във Фейсбук на учителката по география Лиляна Николова. Честито!
     Националната олимпиада „Знам и мога” за ученици от ІV клас се организира от Министерство на образованието и науката съобразно с изискванията за организиране и провеждане на ученическите олимпиади и националните състезания през учебната 2014- 2015 година.
      Проявата цели създаване на предпоставки участниците да демонстрират в условията на съревнование интегралния резултат от своите знания, умения и нагласи. Тя предоставя възможности за индивидуална изява на най-високи постижения, придобити в началния етап на основната образователна степен и се стимулира практическото приложение на знания в нови и различни от познатите им ситуации. 
     Олимпиадата „Знам и мога” е интердисциплинарна и се провежда в писмена форма чрез решаване на 12 задачи предимно със свободен отговор, които може да имат и подусловия. В тях се включват теми от всички изучавани предмети, както и от областта на екологичното и здравното образование, защита от бедствия и аварии, реагиране в критични ситуации, безопасност на движението. 
     Задачите са обединени тематично и са съобразени с изучаваното към момента на провеждането на съответния кръг на олимпиадата учебно съдържание. Те изискват самостоятелен отговор и неговото аргументиране, решаване на проблем, прилагане на находчиви, нестандартни решения. 

Училищна инициатива стартира с кулинарен базар


        В край на миналата седмица се проведе кулинарният базар, организиран от 10А клас в ЕГ "П. Яворов" - Силистра , това беше началната стъпка за събиранeто на средства за каузата "Build them a school, build them a future", чийто официален старт онлайн е днес - 30.03.2015. Събраните от базара пари са 287 лв. "Това е само началото! Благодарим на всички, които си закупиха от лакомствата и дадоха такъв блестящ старт на каузата! Специални благодарности на 9А и 9Б класове, които спечелиха наградите за най-много закупени изделия.", научаваме от профила във Фейсбук на Ivana Staneva‎.

30-и национален поход ”По стъпките на четата на Таньо войвода”

             
Културно-просветно дружество „Родно Лудогорие” ще организира тази година от 29.05 – 2.06.2015 г. юбилейния 30-и национален поход ”По стъпките на четата на Таньо войвода”, личи от покана за участие в него на областния управител на област Силистра г-н Стоян Бонев, отправена му от председателя на дружеството д-р Анатолий Кънев. 
    Походът се организира под патронажа на Министерство на образованието, младежта и науката, както на общините, така и на музеите в градове от Добруджа и Лудогорието: Силистра, Тутракан, Исперих, Разград и Попово. В похода като научни консултанти ще участват акад. Георги Марков и проф. Христо Матанов. По предварителна информация походът ще бъде уважен от вицепрезидента на Република България г-жа Маргарита Попова. В част от мероприятията ще се включат музикантът Теодосий Спасов и неговата група, както и ансамбълът на Нешка Робева. 
          По традиция областният управител на област Силистра посреща похода в град Тутракан и председателства комисията по прегледа на строевата и маршова песен, провеждан на старта на похода, най-голямата по рода си проява в Крайдунавска Добруджа.

Кукерите на Калипетрово, Пъдарево, Черган и Айдемир най-добри на фестивала край Силистра

  На 28 март на площада в село Калипетрово се проведе 11-ият Национален кукерски фестивал с международно участие от Румъния. На поканата на организаторите - община Силистра, кметство Калипетрово, Народно читалище "Пробуда", се отзоваха кукерски групи от различни административни и етнографски области: село Чарган - Община Тунджа, област Ямбол, село Пъдарево - община Котел, област Сливен, селата Добрина и Никола Бозвелийско - община Провадия; от село Липница - Констанца, Румъния; от селата Айдемир, Калипетрово и Проф. Иширково - Община Силистра, село Варненци - община Тутракан, община Кайнарджа, община Главиница и детските формации от село Малък Преславец, община Главиница,  и от ЦДГ „Здравец“ - село Калипетрово. По традиция организаторите раздадоха награден фонд.
        До участниците поздравителни адреси имаше от институциите Община и Общински съвет - Силистра, Областна администрация - Силистра - от името на областния управител Стоян Бонев, от народния представител Алтимир Адамов и от др. Кукерската проява в Калипетрово е най-голямата по рода си в област Силистра, но не е единствена - навръх Сирница в Айдемир бе Фестивалът на кукерите и маските, а дни по-късно в тутраканското село Варненци бе вторият Общински кукекрси фестивал. И трите прояви са част от Областния културен календар. Отделно кукерската традиция оживява на всеки кукерски празник в близо десетина села от областта, благодарение на дружините към местните читалища. 
       Наградите за първенците: за автентично представяне - 1. Пъдарево, 2. Варненци, 3. Кайнарджа; за костюм, маска и реквизит - 1. Чарган, 2. Бозвелийско, 3. Добрина; за танц, музика и благословия - 1. Айдемир, 2. Проф. Иширково, 3. Липница. Журито даде две специални награди: от името на кмета на Силистра - на кукерската група на село Калипетрово, и от името на кмета на село Калипетрово - на кукерската група на ЦДГ - село Калипетрово. Две са и поощрителните награди - за детските кукерски групи от селата Малък Преславец и Стефан Караджа.

петък, 27 март 2015 г.

Запознанство от първа ръка с най-доброто от международната урология



От 20 до 24 март 2015 в Мадрид за 30-а последователна година се проведе конгресът на Европейската асоциация по урология, най-голямото за асоциацията научно събитие за годината в Европа. На форума бяха представени най-новите и най-необходимите знания за уролозите. Представени бяха нови медикаменти, апаратура и медицински технологии, определящи развитието на тази медицинска специалност.
Тази международна платформа събра повече от 14 000 делегати от над 100 страни от целия свят. От България присъстваха 36 специалисти – уролози – 6 професори и 7 доценти, от Силистра участва д-р Венцислав Стоев – началник на отделението по урология на МБАЛ Силистра, което скоро ще празнува 25 години от основаването си.
„Научната програма предложи цялостен поглед на медицинската специалност „Урология“ и всички нейни тесни специалности, като предостави на делегатите безкрайни възможности за професионално развитие. Водещи световни експерти представиха своите научни открития и  заключения по време на представените лекции, дебати, презентации и обучение. Имаше презентация на оригинални непубликувани данни; споделени бяха идеи за урологични иновации; разпространени бяха научни факти, основани на практиката и с изключително клинично значение“, заяви д-р Стоев след завръщането си от Мадрид.
   Конгресът е бил поле за общуване, сътрудничество и работа в екип с представители на голяма международна публика – медицински специалисти, национални урологични дружества, групи пациенти, медицинска индустрия и медии.



Благотворителен концерт за закупуване на фолккостюми

Детска фолклорна танцова формация „Гребенци" и 
Вокална детска група „Звездици"

при ОУ „Свети, свети Кирил и Методий" - град Силистра, 
ВИ КАНЯТ на БЛАГОТВОРИТЕЛЕН КОНЦЕРТ

за набиране на средства за изработване на национални костюми

1 април 2015 год. /сряда/ от 17,30 часа в залата на Община Силистра

Вход 5 лв.


С благодарност за подкрепата!

Въведоха две зони около резервата "Сребърна" заради птичия грип

  В Областна администрация Силистра бе проведено заседаниe на Областната епизоотична комисия с участието на областния управител Стоян Бонев и на д-р Себахтин Халид, директор на Областната дирекция по безопасност на храните в Силистра. Повод за нея е случаят в езерото в село Сребърна, където на 24 март са намерени 21 мъртви къдроглави пеликани. На 4 от тях е направена аутопсия и в трите са установени паразити с доказателства за птичи грип от най-силния тип.  Издадена е заповед, в която се определят мeрките, допълващи вече действащите от 30 януари т.г. във връзка с огнището на птичи грип в Бургас. Създават се две карантинни зони: трикилометрова – предпазна, обхващаща резервата и село Сребърна; и десеткилометрова – наблюдавана, включваща шест села в две общини: Айдемир, Ламбриново, Ветрен (община Силистра), Попина, Поляна и Ситово (община Ситово).
         Д-р Халид уточни, че карантината ще бъде свалена 30 дни след последния установен случай на птичи грип. Ветеринарите от общините Силистра и Ситово на практика се превръщат в подвижни лаборатории, тъй като им е разпоредено на ден да обикалят по няколко села, за да вземат проби. Областният управител заповяда да се проведат заседания на общинските епизоотични комисии в двете общини.
    Какво е забранено в зоните: преместването и транспортирането на домашни птици или на други птици; изпращането на яйца за люпене от животновъдни обекти; търговията с прясно месо, мляно месо, месни заготовки и месни продукти от домашни птици с произход от тези зони и див пернат дивеч, взет от дивата природа от същите зони; транспортиране или разпространение на непреработен тор от стопанства с домашни птици или други птици, отглеждани на закрито; лов на пернат дивеч или неговото изземване по друг някакъв начин от дивата природа; пускане на диви птици, отглеждани на закрито, на свобода в природата.
     Разпоредено е да се предприемат следните организационни и контролни действия: извършване на ежедневно наблюдение на здравния статус на дивите птици, обитаващи резерват „Сребърна“, и в случай на откриване на умрели птици, взимане на проби за лабораторно изследване и загробване на труповете с извършване на дезинфекция на мястото на загробване; преброяване на домашните птици във всички стопанства в зоните, отглеждащи домашни птици с търговска цел, и стопанства, отглеждащи домашни птици с нетърговска цел; осъществяване на постоянен, превантивен ветеринарномедицински контрол за спазване на мерките за биосигурност в регистрираните птицевъдни обекти; контрол на извършваната дезинфекция на входовете и изходите на сградите, в които се отглеждат на закрито домашни или други птици; засилване на наблюдението на популации от диви птици, по-специално на водни птици и по-нататъшно наблюдение за умрели или болни птици, съвместно с Българското дружество за защита на птиците (БДЗП); постоянни дежурства на ветеринарномедицинските специалисти в празничните и почивните дни на "горещи" телефони, на които денонощно да може да се получават сигнали за повишена смъртност при домашни или за открити трупове на диви птици в срок до 30 дни след последния констатиран случай на болестта; извършване на периодични клинични прегледи на птиците, отглеждани в зоните, резултатите от които да се документират; забранява се издаването на разрешителни за провеждането на изложби, пазари или друга събирания на домашни или други птици на територията на област Силистра до вдигане на ограничителните мерки.
Заповедта с мерките се довежда до знанието на официалните ветеринарни лекари от отдел ЗЖ и РВЛ, практикуващи на територията на област Силистра за сведение и изпълнение. Контролът по изпълнението на заповедта е възложен на д-р В. Милчев, началник на отдел ЗЖ към ОДБХ Силистра.

43 участници в 9-ата Областна литературна конференция в Силистра


      Четиридесет и три участници в Деветата литературна конференция днес, 27 март 2015 година, представиха своите есета и литературно- нтерпретативни съчинения. Организатори на вече традиционната научна беседа са Регионален инспекторат по образованието в Силистра, ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, със съдействието на Община Силистра и Езикова гимназия „Пейо Яворов“. 
      Домакин на проявата бе Общинският съвет в Силистра с председател д-р Мария Димитрова. Научен ръководител на участниците в литературната конференция отново е проф. Радослав Радев от ВТУ "Св. св. Кирил и Методий". По регламент учениците създават самостоятелно свои текстове, които се оценяват от научния ръководител и още двама члена на комисията.

Д-р Димитрова поздрави учениците за показаните високи резултати на тема „Числата и хората в българската литература и култура“ и увери, че ще продължи да подкрепя инициативата. Тя пожела на младежите да продължат да са активни и будни – защото в техните ръце е бъдещето на Силистра. 
      Директорът на Дирекция „Хуманитарни дейности“ в Община Силистра д-р Лидия Попова поднесе поздравителни адреси от името на кмета д-р Юлиян Найденов и пожела приятни мигове и плодотворна работа на участниците. 
Младежите, които получат отлични оценки на конференцията, имат право да кандидатстват с тях във Великотърновския университет. Поздравителен адрес изпрати областният управител на област Силистра г-н Стоян Бонев.

Стартира проектът „Нови възможности за грижа“ на Агенцията за социално подпомагане по ОП “Развитие на човешките ресурси“

     Стартира кандидатстването  по проект „Нови възможности за грижа“ на Агенцията за социално подпомагане по ОП “Развитие на човешките ресурси“. Всички граждани, които се интересуват от социалната услуга "Личен асистент“, могат да подават документи в Община Силистра  от  27 март до 9 април 2015г.
       Социалната услуга е организирана в две направления - потребители и кандидати за длъжността „Личен асистент“. Програмата обслужва хора с увреждания, лица над 65 години с ограничения или невъзможност за самообслужване, тежко болни и семейства на деца с увреждания.
  За социален асистент може да кандидатстват лица: безработни, трудово заети, наети, самонаети, неактивни, извършващи допълнителен почасов труд.

    Необходими документи:
-          Заявление /по образец/ - получава се в сградата на общинска администрация, кметства или кметски наместничества на села от община Силистра или може да бъде изтеглено от сайта на Община Силистра – www.silistra.bg 
-          документ за самоличност (копие); за дете - удостоверение за раждане (копие)
-          документ за самоличност на законния представител – родител, настойник, попечител (копие)
-          експертно решение на ТЕЛК/ДЕЛК/НЕЛК (копие)
-          медицински протокол на ЛКК (копие)
-          други медицински документи  - актуална епикриза и др. (копие)
-          удостоверение за настойничество/попечитлество (копие)
-          други документи /изброяват се/

За повече информация и за подаване на документи:
Община Силистра
ул. „Симеон Велики” 33
 Информационен център ет. 1
тел. 086/816 207
тел. 086/816 238
всеки работен ден 08:00 – 12:00 и 13:00 – 17:00
www.silistra.bg

четвъртък, 26 март 2015 г.

Филиал Силистра с щанд в Русенския университет в Ден на отворените врати


„Филиал Силистра участва в Деня на отворените врати, проведен във фоайето на  „Канев център“ в Русенски университет, където се представи заедно с факултетите и филиалите на университета със свои информационни щандове“, съобщи директорът на филиала доц. д-р Теменужка Богданова. В Деня на отворените врати Филиал Силистра бе представен от студентките – Мирена Костова, 4-ти курс, специалност Български език и чужд език, и Галина Димитрова, специалност Физика и информатика.
Чрез щанда си филиалът запозна кандидат студенти и техните родители с възможностите за обучение в Силистра. Специалностите, по които се извършва обучение в Силистра за степен „бакалавър“, са единствени и неповторими в рамките на университета. Две са педагогическите специалности – Български език и чужд език; Физика и информатика, колкото са и инженерните – Автомобилно инженерство и Електроинженерство.



11-и национален кукерски събор в Калипетрово

       
В събота от 10 ч. на площада в 

село Калипетрово ще се 

проведе 11-ият национален 

кукерски събор, който е част от 

областния и от общинския 

културни календари. По 

предварителни заявки са 

предвидени 12 участници от 

различни области на страната. 

Фестивалът има конкурсен характер и има 

награден фонд.

Серия от проекти реализира Интеракт клуб Силистра




През последните няколко месеца серия от по-малки и по-големи проекти реализира неправителствената организация „Интер акт клуб Силистра“, която е създадена и се развива под крилото на Ротари клуб – Силистра. В младежката структура членуват 15 подрастващи от 14 до 18 години, представители на различни училища в града. Клубът има свое ръководство – начело с президента за тази година Моника Генчева.
Проектите са с най-различно съдържание: от патриотични изяви – поднасяне на венци – за Деня на будителите и за 3 март; през благотворителност в полза на обитателите на Центъра за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания „Бялата лястовица”; до екоинициатива – създаване на условия за разделно събиране на отпадъци.
За последния засега клубен проект четем в профила му във Фейсбук: „Радваме се да ви съобщим, че Интеракт клуб Силистра имаше възможността да посети отново Центъра за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания „Бялата лястовица”. Благодарение на средствата, които бяха събрани от две благотворителни кампании (изработка и продажба на валентинки и картички по случай 8-ми март), успяхме да закупим нужни пособия за центъра. Бяха осигурени бои за рисуване, скицници, топка и др. материали. Благодарим на всички, които взеха участие в събирането на средствата и за съдействието ви. За нас беше удоволствие да сме повод за усмивките на лицата на децата!“ Младите интерактори на град Силистра организираха и дарителска кампания за ЦНСТ за деца Силистра. В нея се включиха както представителите на Интеракт клуба, така и ученици и учители на Езикова гимназия „Пейо Яворов", като дариха дрехи.
В началото на м. февруари бе реализирана една по-отдавнашна идея – поставяне на ръчно изработени от кашони кошчета за разделно събиране на отпадъците в СОУ „Н. Й. Вапцаров”. Кошчетата са изработени от самите интерактори със специалната помощ на Павлин Иванов – директор на ОП „Регионално депо за битови отпадъци” Силистра, един от най-младите членове на Ротари клуб – Силистра. „Благодарение на общите усилия, които положихме, този дългоочакван проект се превърна в реалност, и в близкия месец ще бъдат изработени още, за да бъдат поставени и в други училища на града“, обяви г-ца Генчева от името на ръководения от нея управленски борд, както се нарича ръководството на клуба.
Като успешна се оценява благотворителната кампания по повод празниците Св. Валентин и Трифон Зарезан с продажба на валентинки за празника на влюбените и отделно с пожелания по адрес на почитателите  на виното. Интеракт Клуб Силистра осигури по оригинален и ползотворен начин участие със свои картини в коледния благотворителен бал на Ротари Клуб Силистра, а им предстои по подобен начин да получат възможност за изява и в предстоящия Великденски бал на 3 април.По повод Баба Марта Март членовете на ИАК посетиха ЦДГ Роза 1 и Роза 2, и завързаха на ръцете на децата мартенички, изработени от членовете на клуба.

През последните седмици се провежда се и информационна кампания (б.а.-срещите на клуба са всеки четвъртък от 18:30 ч. в хотел „Дръстър“) със специални флаери, представящи клуба, един от най-активните сред над 40-те по рода си в страната. От неговите среди са излезли членове, които са учили или учат в Гърция, Русия и Германия. Първият президент на клуба Иван Куцаров е сред основателите и на ротаракторски клуб – за младежи от 18 до 25 г., в София по време на своето следване в столичен ВУЗ.

През август на събор в Копривщица


      7-9 АВГУСТ 2015 Г.
   
 Националният събор на българското народно творчество „Копривщица” се провежда от 1965 г. Съборът популяризира по невероятен начин българския народен фолклор, като събира на едно място певчески и танцови ансамбли от цялата страна. На първото си издание между 12 и 15 август край Копривщица са се събрали над 4000 народни певци, танцьори, изпълнители на музикални инструменти и др. 
Фестивалът се провежда през пет години, като през 2010 г. се проведе десетото му юбилейно издание. Традиционно съборът се провежда в местността Войводенец. Фестивалът има конкурсен характер. Всички участващи трябва да представят програми, основани на фолклора от областта, от която идват. В юбилейното издание на фестивала са се включили над 18 000 участници. Преди събитието в Копривщица в цялата страна се провеждат местни събори, на които се излъчват участниците в големия национален събор. В събора участват още свирачи, разказвачи на народни предания, групи за народни обичаи и др. Интересен факт е, че сред участниците има и чуждестранни групи, пресъздаващи български народни танци и обичаи.

„Вазовци“ отбелязаха училищен празник с масов карнавал



         По уникален и необичаен начин – с масов детски карнавал, отпразнува годишнината си ОУ „Иван Вазов“ в Силистра, при това навръх Благовещение. В него се включиха почти всички от 566-те ученици от 25 паралелки.
         Инициативата за „Детски весел карнавал“ е на учителката Валентина Кулева, но е подета в едномесечната подготовка от всички нейни колеги, от учениците и, разбира се, от техните родители.
         В продължение на 90 минути дефилират традиционни родни кукери и маски в духа на отминалия празник Сирница. Цял клас туземци също са се включили в надпреварата за атрактивност. Както винаги, приказните герои са най-много, защото носят романтика и героичност. Пък и накъде без Червената шапчица?
         В духа на празника са вписани и сценки – някои осъвременяващи приказка като „Дядо и ряпа“ (примерно, един от петите класове), други пресъздаващи поуки и настроение. Според мнозина голямата изненада поднасят най-големите – седмокласниците, тъй като предварително не са планирали участие, но се изявяват с цял блок по неповторим начин.

В продължение на един час работят и ателиета на художници под ръководството на Вихрен Иванов и Стоян Братанов, за да рисуват, вкл. и по лицата на учителите – луни и звезди, за да приключи карнавалът с голямо народно хоро.

сряда, 25 март 2015 г.

ТРАДИЦИОННО ПОСЛАНИЕ ЗА СВЕТОВНИЯ ДЕН НА ТЕАТЪРА - 27 МАРТ

       "Истинските майстори на театъра се откриват най-лесно далеч от сцената. И те обикновено гледат на него не като на машина за повтаряне на конвенции и клишета. Те търсят клокочещия извор, живите течения, които свързват зрителните зали с тълпите хора, склонни да копират различни светове. Ние копираме, вместо да създаваме светове, които са отворени и разчитат на диалог с публиката; които се вълнуват от чувствата, надигащи се под повърхността. Всъщност нищо друго не разкрива така добре скритите страсти както театърът. 
       Много често се обръщам към литературата за насока. Дни наред се улавям да мисля за писателите, които преди близо сто години са описали пророчески, но и сдържано, упадъка на европейските богове, онзи здрач, който всмука нашата цивилизация в мрак, който все още предстои да бъде осветен. Мисля за Франц Кафка, Томас Ман, Марсел Пруст. Днес бих добавил и името на Джон Максуел Кутси към тази група пророци. 
       Тяхното общо усещане за неизбежен край на света (не на самата планета, а на модела на човешките отношения), на социалния ред и за прелом, е остро осезаемо тук и сега. За нас, които живеем след края на света. Които живеем сред престъпления и конфликти, избухващи всеки ден на нови места със скорост твърде висока, дори за всесилните медии. Такива пламъци бързо омръзват и изчезват завинаги от страниците на вестниците. А ние се чувстваме безпомощни, ужасени, зашити. Вече не можем да строим кули, а стените, които упорито издигахме, вместо да ни предпазват, обратно – самите те изискват грижи и опазване, които изпиват огромна част от жизнената ни енергия. Вече нямаме сили да се опитваме да надникнем какво има отвъд дверите, отвъд стената. 
        Точно затова театърът трябва да го има и точно тук той трябва да черпи своята сила. Да наднича там, където гледането е забранено. „Митът се опитва да обясни онова, което не може да бъде обяснено. Тъй като за своя основа той има истината, накрая винаги се отваря към необяснимото.” – така Кафка обяснява трансформацията на мита за Прометей. Чувствам силно, че същите думи могат да обяснят и театъра. И точно такъв театър, който има за своя основа истината и накрая се отваря към необяснимото, пожелавам на всички, които работят за него и от сцената, и сред публиката. Пожелавам им го с цялото си сърце."

КШИЩОВ ВАРЛИКОВСКИ, режисьор от Полша

"Мениджър за един ден" - откриваща церемония в Силистра

   В Областна администрация Силистра се проведе първата обща откриваща церемония във връзка с инициативата „Мениджър за един ден”. В основата й е Джуниър Ачийвмънт – водеща организация с най-дълга традиция в предлагането на съвременни програми и курсове по бизнес, икономика и развитие на предприемаческия дух чрез образователни и практически дейности по икономическа и финансова грамотност, бизнес умения, лидерство и стратегии за успех.
         Община Силистра е тази година най-големият работодател, приемайки 15 мениджъри. За пореден път интерес към проявата е осъществен от офиса на НАП. Още – от СНЦ „АИРИ“ и от „Дианет“ ООД. Заместник областният управител Янка Господинова посрещна работодателите – представители на 5 институции и фирми, направили регистрация на електронната страница на организаторите, както и участниците – близо 30 ученици от различни училища, пожелали да бъдат мениджъри за един ден.
        Г-жа Господинова заяви: „Добре дошли на откриващата церемония, каквато днес се провежда на много места в страната, но за първи път на областно ниво в Силистра. В рамките на 45 минути имаме възможност да осъществим запознанството между учениците и техните работодатели за днешния ден. Над  2100 ученици и студенти от страната и близо 350 компании  подадоха своите кандидатури за участие в „Мениджър за един ден 2015 г.“, една полезна инициатива, която тепърва ще се развива“.
         За първи път в инициативата участва Областна администрация Силистра, а за областен управител – мениджър за един ден, е кандидатствала и е утвърдена Вероника Господинова от ПГСУАУ „Атанас Буров“. Тя получи своя „сертификат за постижение“ в присъствието на директора на гимназията Дочка Милушева, както и на нейни колеги, съдействащи за осъществяване на инициативата.
          Областният управител Стоян Бонев отправи до участващите институции и фирми свой поздравителен адрес, в който се казва: "Приемайки макар и само за един работен ден изявен студент или ученик, Вие подавате ръка на млад човек, който след време може да стане Ваш служител. България има нужда от своите компетентни кадри." Поздравителен адрес до мениджърите работодатели е изпратил и народният представител Алтимир Адамов.