сряда, 6 февруари 2013 г.

След референдума: За информирания/ неинформирания избор



Фани Давидова
Фани Давидова, ПДИ
Какво означава информиран избор на референдум? Не съм виждала на живо, но си представям какво означава неинформиран избор на референдум и до какви чудати обрати може да доведе. Питат ни например „Искате ли да прекарате един месец от лятото безплатно на море?“, и всички бързо и уверено отговаряме „ДА“, след което ще се озовем на работа в бургаските солници за един месец. Безплатно!
Опасения от подобен характер изпитах, когато стана ясно, че  „първият в новата ни история референдум[1]“ ще се състои на 27 януари 2013, а въпросът, по който гражданите ще бъдем приканени да вземем позиция, е "Да развиваме ли ядрена енергетика в РБългария чрез изграждането на нова ядрена електроцентрала?"
     Първата ми реакция бе, че изобщо не искам и нямам капацитет да участвам във взимането на такива решения, а и изпитвам силен скептицизъм към формите на пряка демокрация. После обаче медийното цунами по тази тематика направо не остави сухо място,  общото вълнение обзе и мен, така че реших да се отнеса с необходимата гражданска сериозност към допитването. Следвайки формулировката на зададения въпрос, сметнах, че ако искам да имам адекватна позиция  „За“ или „Против“ (доколкото това изобщо е постижимо), следва да си отговоря на следните подвъпроси: - Нужна ли е изобщо нова ядрена централа в България с оглед на настоящата и прогнозна консумация на ток у нас, като се вземат предвид и останалите енергийни източници? - Има ли различни видове технологии, по които се изграждат съвременните ядрени централи, и какви са предимствата/недостатъците с оглед безопасността? Каква е подходящата технология за България? - Колко ще струва (колко ще ни излезе една мъъънинка централка от онези, по-безопасните), как ще бъде платена и за колко време ще бъде изплатена?
 Вероятно моите въпроси ще се сторят смешни и елементарни на икономисти и енергетици, но общо взето това са въпросите на неспециалистите, призовани да дадат отговор на експертен въпрос.
Като най-достоверен източник на информация относно темата на предстоящия референдум избрах държавните институции и структури, ангажирани с темата ядрена енергетика. На първо място, счетох, че регистрираните към ЦИК инициативни комитети, застъпващи двете противоположни позиции за референдума, е нормално и очаквано да използват пропагандни методи и съответно да предоставят едностранчиви  информационни материали. На второ място, логично ми се струваше, че след като проектът за ядрена централа в България датира от 1981, дебатът за него е стоял  на дневен ред непрекъснато, то най-нормалното нещо е институции като Министерски съвет, Министерство на финансите, Министерство на икономиката, енергетиката и туризма, Министерство на околната среда и водите, Агенцията за ядрена и енергийна безопасност да разполагат отдавна с официална документация, съдържаща доклади, експертни оценки и становища по всеки от интересуващите ме въпроси. Предположих, че поне част от тази информация следва да е публикувана на интернет страниците на горепосочените институции. Какво открих там? На интернет страницата на Министерски съвет открих специална новооткрита секция „Референдум за развитието на ядрената енергетика”. В секцията обаче е публикуван единствено т. нар. информационен лист. Той е изготвен в изпълнение на правомощието на Министерския съвет, въведено с чл.15 от Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление (ЗПУГДВМС).
 Струваше ми се логично на сайта на правителството да бъдат публикувани ако не в цялост, то поне частично документи по обсъжданите проекти за изграждане на АЕЦ Белене от поне 4 правителства досега. Честно казано, наивно си представях, че в секцията „Референдум“ ще намеря подредени икономически обосновки, експертни оценки, ако щете и стенограми от  правителствени заседания, на които е обсъждан проектът. Да, логично е части от въпросните документи да бъдат ограничени за достъп на различни основания, но едва ли върху всяка една страница тегне 30 годишна тайна.
 На страницата на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, в секция Енергетика открих линк „Икономически модел на HSBC за Белене“ - при отварянето му обаче се оказа, че това е презентация, която вероятно е много полезна и любопитна, обаче ако си специалист икономист, владеещ английски. Превод на български няма публикуван, няма поне кратко резюме.
 Най-подробна информация е публикувана на страницата на Агенцията за ядрено регулиране. В секцията АЕЦ Белене могат да бъдат открити макар и малко разпръснато: материали от проведено през 2012 обществено обсъждане, одобрен  доклад по ОВОС с дата 2004, доклади по допълнителни оценки за безопасност. На същата страница откриваме информация, че през 2005 МС е взел решение за изграждане на АЕЦ с максимална ел. мощност 2000 MW на базата на реактор с вода под налягане. Решението е въз основа на  технико- икономическа обосновка; одобрен доклад за ОВОС; серия от обществени обсъждания през 2002 - 2004. Материали от тези ранни обществени обсъждания не са публикувани. Не е публикувана (или поне аз не открих) нито една икономическа обосновка – нито от първоначалните, нито от последните.
 Като цяло, публикуваната в интернет обществена по смисъла на ЗДОИ информация, по темата АЕЦ Белене е нищожна. Това е тема, стояла на дневен ред толкова дълго време, че предполага далеч повече публикувани документи. Въпросът за изграждане на нова ядрена електроцентрала у нас е въпрос от висок обществен интерес и това е толкова ясно, че отива отвъд клишето. Какво си представям, че би следвало да бъде публикувано в интернет от страна на ангажираните държавни институции  като санитарен минимум: -на страницата на МС – стенограми от правителствените заседания, на които е обсъждан проекта АЕЦ Белене, заедно със съответните приложени документи, които са били представяни.  В случай, че има документи или части от тях, ограничени за достъп на едно или друго основание, това да бъде отбелязано. - На страницата на МОСВ – подредени по години всички приети доклади по ОВОС, свързани с проекта АЕЦ Белене, както и материали по всички проведени обществени обсъждания. Доклади и експертни становища, изготвени или съхранявани в министерството, свързани с безопасността на ядрената технология по проекта АЕЦ Белене. - На страницата на МИЕТ – подредени по години всички доклади, по оценки за безопасност, всички икономически обосновки  и прогнози свързани с проекта АЕЦ Белене, както и материали по всички проведени обществени обсъждания. - Или както казва още през 1963 г. Мартин Лутър Кинг: „Имам една мечта ...“

Няма коментари:

Публикуване на коментар